Kultura

„Narodowe Czytanie” na jasielskim rynku

Fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza można było usłyszeć w piątek, 5 września, na jasielskim rynku, gdzie najpopularniejsze dzieła noblisty czytali samorządowcy oraz młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Wszystko za sprawą III edycji „Narodowego Czytania”, które zainicjował prezydent RP Bronisław Komorowski.

„Narodowe Czytanie” na jasielskim rynku
Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół nr 4 w Jaśle i Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach zorganizowały na jasielskim rynku „Narodowe Czytanie. Henryk Sienkiewicz”. Tym samym Powiat Jasielski włączył się do ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, która w tym roku poświęcona była twórczości wybitnego polskiego noblisty – Henryka Sienkiewicza.
„Narodowe Czytanie” na jasielskim rynku
Bohaterami dzisiejszego jasielskiego „Narodowego Czytania” byli samorządowcy, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielali się w role bohaterów popularnych utworów Sienkiewicza. Zanim jednak pojawili się na scenie, Bożena Gogosz, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, przybliżyła zebranym sylwetkę i twórczość Henryka Sienkiewicza.
„Narodowe Czytanie” na jasielskim rynku
Następnie na scenie wystąpili przedstawiciele władz samorządowych i uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle. Starosta Jasielski Adam Kmiecik wcielił się w rolę Skrzetuskiego z „Ogniem i mieczem” i tytułowego bohatera „Pana Wołodyjowskiego”. Etatowy Człowiek Zarządu, Tadeusz Górczyk był Hetmanem Janem III Sobieskim. Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Bogusław Kręcisz, odegrał rolę Longina Podbipięty z „Ogniem i mieczem”.
„Narodowe Czytanie” na jasielskim rynku
Na „Narodowe Czytanie” licznie przybyła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, a jej przedstawiciele także wystąpili na scenie, prezentując publiczności swój talent aktorski. Ci, którzy przynieśli książki, mogli przybić w nich pamiątkową pieczęć, przygotowaną specjalnie na tę akcję przez Kancelarię Prezydenta RP. W programie imprezy znajdzie się również mini konkurs ze znajomości bohaterów Trylogii Sienkiewicza, wspólne tworzenie postaci „Trylogii”. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach w strojach z epoki zatańczyli dwa tańce narodowe – poloneza i mazura.
„Narodowe Czytanie” na jasielskim rynku
W trakcie trwania „Narodowego Czytania” zgromadzonym na jasielskim rynku były rozdawane cytaty z utworów Sienkiewicza. Mogli oni także się sfotografować w przygotowanej specjalnie na tę okazję fotobudce z postacią Basieńki i Zagłoby.
– „Narodowe czytanie” udowodniło, że wspólna lektura wybitnych dzieł polskiej literatury jest sposobem na radosne spędzanie wolnego czasu w gronie znajomych, w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury. Akcja ta udowodniła, że wspólne czytanie można urządzić dosłownie wszędzie, nie tylko na rynku miasta. Chciałbym, aby w przyszłym roku Powiat Jasielski również przyłączył się do tej ogólnopolskiej akcji, a na rynku jasielskim zgromadziło się jeszcze więcej słuchaczy – powiedział Starosta Jasielski Adam Kmiecik.
Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x