Kultura

Trwają zdjęcia do „Czasu leśnych kurierów"

Na Podkarpaciu trwają zdjęcia do filmu „Czas leśnych kurierów” opowiadający o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej z Polski do Rumunii przenosili istotne meldunki, dokumenty czy broń. Film będzie miał charakter fabularyzowanego dokumentu. Za jego produkcję odpowiedzialna w całości jest Agencja „Obiektyw” z Krosna.

Trwają zdjęcia do „Czasu leśnych kurierów"
Kręcenie scen krośnieńska ekipa filmowa rozpoczęła od Sanoka. Planem filmowym dla produkcji stało się między innymi: miasteczko galicyjskie leżące na terenie sanockiego skansenu oraz była komenda policji w Sanoku. Ważnym miejscem dla kurierów była również góra Jasiel, która także objęta została planem filmowym, stanowiącym malownicze tło dla historii kurierskich przerzutów. Z Sanoka ekipa filmowa przeniesie się do Rymanowa i Jasła. Zdjęcia realizowane będą także w Rymanowie i Jaśle.
Trwają zdjęcia do „Czasu leśnych kurierów"
W filmie wystąpią zarówno profesjonalni aktorzy, jak i statyści, których agencja wybrała spośród mieszkańców województwa podkarpackiego. Kolorytu akcji doda udział grupy rekonstrukcyjnej stacjonującej na co dzień w Sanoku.
Przypomną losy bohaterów
Realizowany przez Agencję „Obiektyw” dokument opowiada o losach kurierów beskidzkich w czasie II wojny światowej, którzy pokonując trasy z Polski do Rumuni przenosili na zachód ważne dokumenty, meldunki, a niejednokrotnie także pieniądze i broń. W filmie przedstawione zostaną sylwetki kurierów, m.in. Jana Łożańskiego, oraz osób, które kurierom w przerzutach pomagały.
Trwają zdjęcia do „Czasu leśnych kurierów"
Historyczny pejzaż Podkarpacia
Film „Czas leśnych kurierów” powstaje w ramach cyklu filmów produkowanych przez Agencję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, które są nieznane lub zapomniane wśród mieszkańców województwa.
Trwają zdjęcia do „Czasu leśnych kurierów"
Pierwszym z cyklu, przygotowanym przez Agencję „Obiektyw” filmem była produkcja pod tytułem „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć.” Film opowiada historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza.”
Polska historia w Cannes
Pierwszy z cyklu filmów czyli „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć trzeba zobaczyć”, został wyróżniony nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.
Dodatkowym wyróżnieniem dla autorów filmu będzie udział w targach telewizyjnych Cannes, które odbędą się w 2016 roku w tym francuskim mieście.
Film „Czas leśnych kurierów” powstaje na zlecenie Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych. Premiera filmu planowana jest na przełomie listopada – grudnia 2015 roku.
TV Obiektyw

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nietoperz
nietoperz
2024 lat temu

w roli głównej artysta , prozaik Tomasz Kasprzyk,

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x