KulturaMBP

VIII Festiwal Poezji i Prozy już wkrótce

Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na VIII Festiwal Poezji i Prozy, który rozpocznie się 16 września, a zakończy 27 września 2013 r. W programie znajdą się spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, projekcje filmowe, koncerty piosenki poetyckiej oraz specjalnie przygotowany na tę okazję performance „Dialog trzech sztuk”. Wstęp na wszystkie imprezy w ramach festiwalu jest bezpłatny. Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

VIII Festiwal Poezji i Prozy już wkrótce
VIII Festiwal Poezji i Prozy już wkrótce
Zainteresowanych polską literaturą współczesną zapraszamy na szereg wydarzeń prezentujących różne formy twórczości literackiej. Odbędzie się spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, literaturoznawcą i krytykiem literackim, autorem książki „Miłosz. Biografia”, laureatem nagrody im. Kościelskich. Promując literackie debiuty, zaproszono Zośkę Papużankę, nominowaną do Paszportu Polityki w 2012 r. za książkę „Szopka”. Zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego „Gugara”, opowiadającego o ludzie Ewenków z Syberii, którego współtwórcą jest Andrzej Dybczak, autor książki pod tym samym tytułem.
Nowoczesnym formom poezji poświęcone będzie spotkanie autorskie z „ojcem” polskiej poezji cybernetycznej Romanem Bromboszczem, który zajmuje się sztuką intermedialną i komputerową, reinterpretując różne poetyki awangardowe i naukę, w tym filozofię i cybernetykę. W tym nurcie znajdzie się też performance „Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych”, spotkanie grupy Crossover z Krakowa oraz młodych poetów i twórców z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych „Wschód”. Grupa zaprezentuje swoje wiersze improwizowane muzyką DJów oraz wizualizacjami zapraszając do aktywnego udziału publiczność.
Do dzieci i młodzieży adresowane są pobudzające do kreatywności cykle warsztatów. Odbędą się dwudniowe warsztaty Emultipoetry moderowane przez Michała Zabłockiego, wykorzystujące nowe media w twórczości np. pisanie wierszy na czacie. Zaplanowane są warsztaty filmu animowanego „Mój literacki bohater” prowadzone przez Anielę Lubieniecką, scenarzystkę i animatorkę, współpracującą z telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Efektem warsztatów będzie film o ulubionej postaci literackiej. Starając się łączyć tradycję z nowoczesnością dzieci zostaną zaproszone na projekcje bajek ze starego projektora. Do najmłodszych adresowany jest „dzień z Anią Brodą”, autorką tekstów i kołysanek, która poprowadzi warsztaty muzyczno-literackie „Muzyczne zabawy z literaturą” i nauczy jak bawić się muzyką i słowem. Odbędzie się również minikoncert Ani Brody, która zaśpiewa znane wiersze dla dzieci napisane przez polskich poetów.
Jak co roku zapraszamy na koncert piosenki poetyckiej, tym razem w wykonaniu Czesława Mozila. Artysta zaprezentuje utwory z albumu „Debiut”, które powstały na czacie w trakcie spotkań użytkowników portalu Multipoezja. Ilość miejsc na koncert ograniczona, bezpłatne bilety wstępu do odebrania w Czytelni Głównej MBP w Jaśle od 17 września 2013 r.
Szczegółowe informacje o programie na stronie: www.mbp.jaslo.pl. Partnerem VIII Festiwalu Poezji i Prozy jest Jasielski Dom Kultury. Jednym z patronów medialnych Festiwalu jest Portal Jaslonet.pl
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x