Przegląd mediów

Dzięki dawcom udało się uratować życie 43 osobom

Dzięki dawcom udało się uratować życie 43 osobom

W transplantologii jest lepiej, ale daleko nam jeszcze do regionów, gdzie pobiera się rocznie narządy od kilkuset dawców.

W ubiegłym roku w regionie zgodę na pobranie narządów wyraziło 15 rodzin osób zmarłych. Dzięki temu udało się uratować życie 43 osobom, bo pobrano od nich 43 narządy, w tym: 30 nerek, 10 wątrób, 2 serca, 1 trzustkę. Wciąż na przeszczep czeka jeszcze 60 pacjentów, z czego 37 potrzebuje nerki, 18 – serca, 3 – wątroby, 2 – płuca.
Na przeszczep narządów w całej Polsce czeka ponad 4200 chorych. Na podarowane w ten sposób nowe życie trzeba czekać średnio 9 miesięcy.

Mało dawców z wielu powodów
W regionie kilka szpitali blisko współpracuje z Poltransplantem, nie ma u nas jednak ani jednego ośrodka, w którym pobiera się lub wykonuje przeszczepy. Pacjenci z Podkarpacia do takich operacji kwalifikowani są w Krakowie. Dlaczego na Podkarpaciu mamy tak mało dawców?

Anna Moraniec
Super Nowości

Nie tak dawno w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle od mieszkańca powiatu jasielskiego, u którego stwierdzono śmierć mózgu pobrano narządy do transplantacji. Dzięki temu 4 osoby otrzymały nowe życie. Więcej informacji tutaj.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x