Przegląd mediów

W Harklowej mieszka najstarsza mieszkanka Podkarpacia

Najstarsza mieszkanka Podkarpacia. (fot. mm)

HARKLOWA. Aleksandra Dranka skończyła w październiku 107 lat. Na jej twarzy wieku nie widać. Przeżyła dwie wojny, głód, biedę.

Pani Aleksandra z Harklowej jest najstarszą mieszkanką Podkarpacia. 3 października br. skończyła 107 lat! Plasuje się w dziesiątce najstarszych mieszkańców Polski.

Gen długowieczności

Pani Aleksandra była najstarsza z jedenaściorga rodzeństwa. Miała siedmiu braci i trzy siostry. Oprócz pani Aleksandry żyje jeszcze młodszy brat jubilatki Teofil Pięta, który ma 98 lat. – Już zaprosił całą rodzinę na swoje setne urodziny do Gliwic – mówi z uśmiechem 56-letni Piotr Dziedzic, wnuk pani Aleksandry.

Geny długowieczności odziedziczyli po mamie. – Mama miała 94 lata kiedy zmarła. Pewnie dłużej by żyła, bo cieszyła się dobrym zdrowiem, ale upadła, złamała miednicę, a wtedy leków nie było – wspomina Aleksandra Dranka.

Porwanie w Ameryce

Kiedy mała Ola miała roczek razem z rodzicami wyemigrowali do Ameryki. Przed I wojną światową ludzie masowo tam wyjeżdżali. W Chicago prowadzili restaurację, ale kiedy zaczęły się tworzyć gangi, które napadały i okradły ich lokal, wrócili do Polski, do Harklowej. Pani Ola miała wtedy trzy lata.

Najsłynniejsza opowieść rodzinna o porwaniu małej Oli pochodzi właśnie z tamtego okresu. – Czekaliśmy na statek w Nowym Jorku. Było dużo ludzi, ścisk. Jakiś mężczyzna wziął mnie na ręce i zaczął uciekać. Tato rzucił się w pogoń za porywaczem. Uratował mnie czerwony płaszczyk – opowiada jubilatka. – Poza tym mamie tam się nie podobało, tu był spokój, pole… – dodaje.
(…)

Szczegóły w numerze – strona 3.

M. Miśkiewicz
Nowe Podkarpacie

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
starzykRychuzoiigaga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzyś
Gość
Krzyś

Zmora ZUS’u hehe a pozatym Zdrowia !

harklowiak
Gość
harklowiak

Wszystkiego najlepszego. 200 lat !!!

gaga
Gość
gaga

Co za piękny wiek. Dużo zdrowia.

zoii
Gość
zoii

ktoś powinien opisac i wydac książke ze wspomnieniami pani Aleksandry

Rychu
Gość
Rychu

Wszystkiego najlepszego. 200 lat !!!

Anonimowo
Gość
Anonimowo

znam tą Panią

starzyk
Gość
starzyk

znam tą Panią 200 lat

Close
X