Przegląd mediów

W Harklowej mieszka najstarsza mieszkanka Podkarpacia

Najstarsza mieszkanka Podkarpacia. (fot. mm)

HARKLOWA. Aleksandra Dranka skończyła w październiku 107 lat. Na jej twarzy wieku nie widać. Przeżyła dwie wojny, głód, biedę.

Pani Aleksandra z Harklowej jest najstarszą mieszkanką Podkarpacia. 3 października br. skończyła 107 lat! Plasuje się w dziesiątce najstarszych mieszkańców Polski.

Gen długowieczności

Pani Aleksandra była najstarsza z jedenaściorga rodzeństwa. Miała siedmiu braci i trzy siostry. Oprócz pani Aleksandry żyje jeszcze młodszy brat jubilatki Teofil Pięta, który ma 98 lat. – Już zaprosił całą rodzinę na swoje setne urodziny do Gliwic – mówi z uśmiechem 56-letni Piotr Dziedzic, wnuk pani Aleksandry.

Geny długowieczności odziedziczyli po mamie. – Mama miała 94 lata kiedy zmarła. Pewnie dłużej by żyła, bo cieszyła się dobrym zdrowiem, ale upadła, złamała miednicę, a wtedy leków nie było – wspomina Aleksandra Dranka.

Porwanie w Ameryce

Kiedy mała Ola miała roczek razem z rodzicami wyemigrowali do Ameryki. Przed I wojną światową ludzie masowo tam wyjeżdżali. W Chicago prowadzili restaurację, ale kiedy zaczęły się tworzyć gangi, które napadały i okradły ich lokal, wrócili do Polski, do Harklowej. Pani Ola miała wtedy trzy lata.

Najsłynniejsza opowieść rodzinna o porwaniu małej Oli pochodzi właśnie z tamtego okresu. – Czekaliśmy na statek w Nowym Jorku. Było dużo ludzi, ścisk. Jakiś mężczyzna wziął mnie na ręce i zaczął uciekać. Tato rzucił się w pogoń za porywaczem. Uratował mnie czerwony płaszczyk – opowiada jubilatka. – Poza tym mamie tam się nie podobało, tu był spokój, pole… – dodaje.
(…)

Szczegóły w numerze – strona 3.

M. Miśkiewicz
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzyś
Krzyś
2024 lat temu

Zmora ZUS’u hehe a pozatym Zdrowia !

harklowiak
harklowiak
2024 lat temu

Wszystkiego najlepszego. 200 lat !!!

gaga
gaga
2024 lat temu

Co za piękny wiek. Dużo zdrowia.

zoii
zoii
2024 lat temu

ktoś powinien opisac i wydac książke ze wspomnieniami pani Aleksandry

Rychu
Rychu
2024 lat temu

Wszystkiego najlepszego. 200 lat !!!

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

znam tą Panią

starzyk
starzyk
2024 lat temu

znam tą Panią 200 lat

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x