r e k l a m a
Przegląd mediów

Nie dotykaj szczepionek dla lisów!

Kontakt z niepozorną brązową kostką w lesie zakończy się wizytą u lekarza. Od 1 do 8 października 2014 r. w całym województwie podkarpackim prowadzone będą szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.

Nie dotykaj szczepionek dla lisów! (fot. internet)

Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich). Weterynarze ostrzegają, że ludzie absolutnie nie mogą dotykać szczepionek, bo lisy już ich nie zjedzą, a człowiek po kontakcie ze szczepionką musi odwiedzić lekarza.

Podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii dr n. wet. Mirosław Welz wyjaśnia, że przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, dlatego też ich podnoszenie jest zabronione.

Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. Warto wiedzieć, że szczepionka ma kolor brązowy, jest kwadratowa, ma 4 cm długości i około 1,4 cm wysokości. Co prawda szczepionka była wielokrotnie badana i, jak twierdzą weterynarze, nie jest niebezpieczna dla ludzi, ale zawiera osłabiony wirus wścieklizny.

Dlatego też w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te bardzo dobrze umyć wodą z mydłem. Kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga także konsultacji medycznej. To lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu z pacjentem w takim przypadku.

ga
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x