r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Kolejny sukces podkarpackich winiarzy: pięć zgłoszonych win, pięć medali!

Po raz kolejny podkarpackie wina wystartowały w międzynarodowym konkursie Muvina 2012 w Preszowie na Słowacji i po raz kolejny odniosły wielki sukces.

Kolejny sukces podkarpackich winiarzy: pięć zgłoszonych win, pięć medali!

Muvina to prestiżowy, jeden ważniejszych konkursów winiarskich organizowanych w tej części Europy, przez Muzeum Wina w Preszowie. Tegoroczna, XVII już edycja była bardzo udana, degustatorzy zgodnie podkreślali, że poziom prezentowanych win, jak co roku na Muvinie, był bardzo wysoki. Od trzech lat w konkursie startują także polskie wina i co roku nagradzane są medalami.

Kolejny sukces podkarpackich winiarzy: pięć zgłoszonych win, pięć medali!

W Muvina 2012 udział wzięło 500 win z 14 krajów, oceniało je 30 międzynarodowych degustatorów.
– Na nasz konkurs zgłaszane są wina z całego świata, przyjeżdżają enolodzy i degustatorzy win z różnych krajów, po to by je oceniać i najlepsze nagradzać medalami – podkreśla Dušan Hažír z Múzea vín v Prešove, organizator konkursu. W tym roku w gronie degustatorów byli sędziowie ze Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii, Izraela, Rosji, a także z Polski.

Tradycyjnie już konkurs odbywał się pod patronatem Międzynarodowego Biura Winorośli i Wina (O.I.V.) z siedzibą w Paryżu. Wina oceniane były według nowego 100 punktowego systemu, zalecanego przez O.I.V.

Kolejny sukces podkarpackich winiarzy: pięć zgłoszonych win, pięć medali!

W konkursie wystartowało pięć win z Podkarpacia. Zgodnie ze statutem konkursu Muvina i wytycznymi narzuconymi przez O. I. V. przyznane medale nie mogą przekroczyć limitu 30 % wszystkich win biorących udział w konkursie, a to oznacza, że poniżej tego limitu, mimo wysokiej punktacji nie wszystkie wina nagrodzone zostaną medalami.

Uwzględniając te ograniczenia złotym medalem może pochwalić się Winnica Klonowego Liścia spod Strzyżowa za cuvée 2011 w kategorii win białych półsłodkich. Winiarz Paweł Lisak, za to samo wino zdobył wcześniej tytuł championa w II Galicyjskim Konkursie Win organizowanym w marcu tego roku przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia.

– Bardzo się cieszę z tego medalu, bo to dowodzi, że mimo trudnych warunków klimatycznych, jakie mamy w Polsce do uprawy winorośli, w Polsce można z powodzeniem robić naprawdę dobre wina. Jestem pasjonatem, który dużo czasu poświęca na zdobywanie wiedzy, dużo czytam, cały czas się uczę i szukam pomysłów na wytyczenie kierunków technologicznych dla mojego wina – mówi Paweł Lisak.

Wino, które dostało złoty medal Muvina 2012, to kupaż odmian frontenac gris, la crescent i seyval blanc z którego świeży sok posłużył winiarzowi do dosłodzenia wina. Wino o wyraźnych i bardzo przyjemnych nutach tropikalnych, które zawdzięcza odmianie la crescent i niezwykłej świeżości owocu, pochodzącej od seyval blanc. Gładkie, zrównoważone, półsłodkie wino.

Złoty medal otrzymało także cuvée likierowe 2009 (swenson red plus jutrzenka) z Winnicy Golesz w Jaśle. Rodzinna winnica Myśliwców ma już kilkanaście medali przyznanych za swoje wina likierowe.
Srebrny medal Muvina 2012 otrzymał hibernal 2010, kategoria wina likierowe z Winnicy Spotkaniówka k. Rzeszowa. To również kolejny medal przyznany Krzysztofowi Kotowiczowi, właścicielowi winnicy, na międzynarodowych konkursach winiarskich.

Gratulacje dla podkarpackich winiarzy.

Ewa Wawro
Sekretarz SWP

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x