Rozmaitości i ciekawostki

Ministerstwo Środowiska celowo gra na zwłokę?

14 marca 2013r. poseł RP Bogdan Rzońca otrzymał odpowiedź na interpelację w sprawie decyzji środowiskowej odnośnie budowy zbiornika wodnego Kąty- Myscowa.

Bogdan Rzońca (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

20.02.2013 jasielski parlamentarzysta przypomniał Ministrowi Środowiska, że ten w 2012 roku podczas posiedzenia Sejmu zadeklarował z trybuny sejmowej ,że w 2013 roku zapadnie decyzja środowiskowa odnośnie budowy zbiornika Kąty – Myscowa.

W związku z tym w swojej kolejnej interpelacji w tej sprawie poseł zapytał o to czy Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie złożył wniosek o wydaniu decyzji środowiskowej dotyczącej budowy zbiornika Kąty- Myscowa oraz o to czy ministerstwo zdąży wykorzystać derogację dotyczącą tej planowanej inwestycji, obowiązującą do 2015 roku.

W odpowiedzi na interpelacje posła Rzońcy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisław Gawłowski zadeklarował, że etap uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach planowany jest do dnia 25.07.2013r. W przedmiotowej interpelacji Sekretarz Gawłowski informuje, że w świetle posiadanych obecnie informacji nie można jednoznacznie stwierdzić, że derogacja dla zbiornika Kąty- Myscowa zostanie podtrzymana po 2015 roku.

Według mnie Ministerstwo Środowiska może grać celowo na zwłokę. Derogacja- odstępstwo od zobowiązań środowiskowych płynących ze stosowania prawa Unii, a więc pozwolenie Komisji Europejskiej na budowę zbiornika Kąty- Myscowa będzie obowiązywać do 2015 roku, po upływie tego terminu derogacja traci ważność. Po 2015r. Komisja Europejska wcale nie musi wyrazić ponownie pozytywnej oceny wniosku, co spowodowałoby opóźnienie rozpoczęcia budowy zbiornika – komentuje poseł Bogdan Rzońca.

Ministerstwo Środowiska w 2011 r. zadeklarowało mi, że budowa zbiornika Kąty- Myscowa rozpocznie się w 2015r., jednak w odpowiedzi na moją ostatnią interpelację w tej sprawie ministerstwo wspomina już o roku 2016, czyli po upływie obecnie obowiązującej derogacji, dlatego w najbliższym czasie planuję poruszyć tą kwestię na posiedzeniu Sejmu- podsumował poseł Bogdan Rzońca.

Mateusz Lechwar
Dyrektor Biura Poselskiego Bogdana Rzońcy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaslak
jaslak
2024 lat temu

Rzońca co by nie mówić to co chwila o nim głośno, w opozycji jest wiele nie może, no ale pyta próbuje. Może kiedyś mam taka nadzieje PO przestanie rządzić to bedzie mógł więcej

bhp
bhp
2024 lat temu

zbliżają się wybory,stąd też P.Rzońca od niepamiętnych czasów pokazał „swój pazur”.W żaden sposób nie włączał się do rozwiązywania przyziemnych problemów na szczeblu miasta,powiatu,województwa.

dsfsf
dsfsf
2024 lat temu

tak tak 3 lata temu na Ropie zbiornik nie uratował Jasła i Gorlic to teraz kto mądry myśli, że zbiornik na Wisłoce uratuje Jasło?

kowalik
kowalik
2024 lat temu

A Pan poseł na czym gra ?

ixi
ixi
2024 lat temu

Bogus walcz z urzedasowa cholota – punktuj i nazywaj – a za opoznienia. straty pieniedzy/dotacji powininni odpowiadac osobiscie przed sadem!!!!

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x