MiastoWiadomości

Aby dzieci były bezpieczne na drodze

Wkrótce zacznie się nowy rok szkolny, a wraz z nim tłumy dzieci i młodzieży ruszą do swoich szkół. Wiele z nich będzie musiało przejść przez ruchliwe ulice, czy ominąć niebezpieczne skrzyżowania. W trosce o ich bezpieczeństwo 1 września startuje policyjna akcja „Bezpieczna droga do szkoły”.

Aby dzieci były bezpieczne na drodze

W pierwszych tygodniach września rozkojarzone po wakacjach dzieci są bardziej narażone na niebezpieczne zdarzenia. Dlatego też jak co roku policjanci prewencji i ruchu drogowego prowadzić będą działania „Bezpieczna droga do szkoły”.

W ramach akcji funkcjonariusze będą spotykać się i rozmawiać z najmłodszymi, a także ich rodzicami i nauczycielami o różnych zagrożeniach, jakie czyhają na uczniów w drodze do szkoły. Powiedzą na co zwracać uwagę, o jakich przepisach drogowych trzeba pamiętać, pomogą poznać zasady ruchu w teorii, jak i w praktyce.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa policyjne patrole częściej obecne będą w rejonach szkół i przedszkoli, oraz tam, gdzie można spotkać uczniów idących do szkoły lub z niej wracających. Policjanci będą zdecydowanie reagować wobec kierowców, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo dzieci, łamią w tych miejscach przepisy ruchu drogowego. Kontrolowane będą również autobusy szkolne, busy i kierowcy dowożący dzieci do szkół.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego zachęcamy również rodziców i opiekunów do objęcia dzieci w pierwszych tygodniach roku szkolnego szczególną opieką, wyposażenie ich odzieży, tornistrów w elementy odblaskowe. Dzięki temu dziecko będzie na drodze lepiej widoczne, a więc zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Policja przypomina, że już od 31 sierpnia br. każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych. O zmianach w przepisach przeczytasz tutaj.

Wskazanym jest też, by towarzyszyć dziecku szczególnie temu, które pierwszy raz zaczyna edukację szkolną w jego pierwszej drodze do szkoły. To będzie dobra okazja, by zwrócić uwagę na zagrożenia i mówić o podstawowych zasadach korzystania z drogi, na przykład: dlaczego nie wolno wbiegać na jezdnię, przechodzić na czerwonym świetle, dlaczego należy iść poboczem po lewej stronie jezdni. Warto również objaśnić dziecku znaczenie znaków i sygnałów drogowych, które mija w drodze do szkoły. Dziecko świadome zagrożeń będzie bardziej bezpieczne.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x