MiastoWiadomości

Konwent Wójtów w sprawie organizacji transportu zbiorowego

We wtorek, 17 lutego, w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie wójtów i burmistrzów z Zarządem Powiatu. Dotyczyło organizacji publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu jasielskiego.

Konwent Wójtów w sprawie organizacji transportu zbiorowego

Powiat Jasielski opracował projekt pn. „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla powiatu jasielskiego”. Dokument ten, chociaż został opracowany dla terenu powiatu jasielskiego, dotyczy mieszkańców wszystkich gmin.

Zgodnie z ustawą dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie, która w całości zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. organizacja publicznego transportu zbiorowego stanie się zadaniem samorządów. Daje ona im możliwość kształtowania polityki transportowej na swoim terenie na podstawie opracowanego planu transportowego.

Obowiązek opracowania planu transportowego dotyczy gmin liczących co najmniej 50 tys. mieszkańców i powiatów, które mają powyżej 80 tys. mieszkańców. Oczywiście plan ten może być opracowany przez samorząd dla obszaru z mniejszą liczbą mieszkańców niż określona powyżej.

Na terenie powiatu żadna z gmin nie jest zobligowana ustawą do przygotowania tego planu. Jednak konsekwencji jego nieopracowania jest wiele. Tylko na liniach użyteczności publicznej określonych w planie transportowym będzie stosowana dopłata (z budżetu państwa w formie dotacji) do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Przewozy na pozostałych liniach, nieujętych w planie, będą pozbawione tych dopłat.

Głównym tematem Konwentu Wójtów była dyskusja nad zasadnością opracowania takich planów w kontekście konsekwencji społecznych wynikających z ich braku.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ludubul
ludubul
2024 lat temu

„Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna mniej niż 400 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 Euro przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (wyniki wyborów). Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i… Czytaj więcej »

tomas
tomas
2024 lat temu

A myślałem że szanowni Starości będą myśleć skąd wziąć pieniądze na odszkodowanie dla Pana Trybusa…

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x