r e k l a m a
PolitykaWiadomości

Niż demograficzny powodem załamania systemu finansowania szkół

Członkowie Zarządu Powiatu w Jaśle wraz z Bogusławem Kręciszem, Przewodniczącym Rady Powiatu spotkali się w ubiegłym tygodniu z władzami związków zawodowych nauczycieli, nauczycielami oraz pracownikami administracji i obsługi.

Franciszek Miśkowicz, wicestarosta jasielski (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w szkolnictwie ponadgimnazjalnym, a przede wszystkim redukcji deficytu który narasta od roku 2006, koniecznego do sfinansowaniu zadań oświatowych. – Na podstawie danych przekazanych przez Wydział Edukacji można stwierdzić, że  subwencja oświatowa otrzymywana na realizację zadań oświatowych, jakie spoczywają na samorządzie powiatowym przy narastającym niżu demograficznym i utrzymującej się liczbie zatrudnionych nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkół jest niewystarczająca do pokrycia wydatków bieżących. Jak pokazują dane za lata 2006-2010 liczba młodzieży, która uczy się w szkołach ponadgimnazjalnych zmalała o 940 uczniów, zaś liczba etatów nauczycielskich spadła w tym czasie tylko o 7, co spowodowało narastanie deficytu budżetowego oświaty. Braki budżetowe do końca roku budżetowego 2011 wykazane przez dyrektorów placówek oświatowych wynoszą 5 685 000 zł – wyjaśnia Franciszek Miśkowicz, Wicestarosta Jasielski.

Dochody uzyskiwane przez samorząd, (subwencja oświatowa) w stosunku do wydatków na zadania oświatowe mają tendencję malejącą. Poczynając od roku 2006 rośnie wysokość środków finansowych jakie były dokładane (kosztem innych zadań) z budżetu powiatu do subwencji oświatowej na pokrycie bieżących wydatków oświatowych.

Sesja Rady Powiatu Jasielskiego (fot. archiwum, W. Żebracki, Jaslonet.pl)

Zgodnie z danymi statystycznymi uzyskanymi z urzędów gmin i miast powiatu jasielskiego niż demograficzny będzie powodował dalszy spadek liczby młodzieży podejmującej naukę w szkołach ponadgimnazjalnych aż do roku szkolnego 2017/2018. Liczba młodzieży, która rozpocznie naukę w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu w roku szkolnym2017/2018 obniży się do wysokości 60% w stosunku do roku 2005/2006. Dodatkowym zagrożeniem jest walka o ucznia przez szkoły prowadzone w innych powiatach i malejąca konkurencyjność szkół jasielskich, a zwłaszcza I LO w stosunku do wybieranego przez młodzież I LO im. M. Kopernika w Krośnie. Przedstawiciele związków zawodowych apelowali do Zarządu Powiatu o szukanie rozwiązań jak najmniej drastycznych w trudnym procesie dostosowania funkcjonowania szkolnictwa ponadgimnazjalnego do zaistniałej sytuacji.

Powiat Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dragoness
dragoness
2024 lat temu

Uprzejmie dziękujemy za przedstawienie w artykule argumentacji ze strony władz. A gdzie dyskusja na temat faworyzowania jednych szkół kosztem innych, tylko dlatego, że pracują w nich „jedynie słuszne” osoby? Systematyczna deprecjacja szkolnictwa zawodowego? Zakaz tworzenia w nich nowych oddziałów, pomimo, że jest do nich nabór, by potem argumentować, że w szkole jest mało uczniów? Ustawianie konkursów na dyrektorów pod kątem przynależności partyjnej, co powoduje zniechęcenie i brak motywacji do pracy? Te i inne argumenty przedstawili nauczyciele i pracownicy obsługi. Zdajemy sobie sprawę z niżu demograficznego, ale nie można nim tłumaczyć wszystkiego. Członkowie Zarządu Powiatu złożyli tez obietnicę, że pozwolą na… Czytaj więcej »

.......
.......
2024 lat temu

To nie jest żadna walka innych szkół powiatu o ucznia,tylko beznadzieja I LO w Jaśle, dlaczego dzieci uciekają i wola dojeżdżać do szkoły w krosnie,może przydałoby się żeby odpowiednie władzy przyjżały sie temu co sie dzieje w tej szkole….. może jakieś radykalne zmiany …. nie wszytkich stać na korki i wizyty u psychologa…a na tym polega nauka w tej szkole

KONRAD
KONRAD
2024 lat temu

A to dopiero odkrycie….Młodzi wypierniczają z grajdoła do innych miast lub poza Polskę,a władza kapnęła się,że brak uczniów.. Czyja to wina- a tych co biadolą,bo jak widać im w przeszłości nauki logicznego myślenia nie było zaszczytu dostąpić!!! Jeszcze chwila a szkoły w powiecie przejdą do historii.Nie będzie dzieci,a nauczyciele siedzący po urzędach zamiast uczyć będą hodować kalarepę…Jak wszystko padnie,to musi się odrodzić.Wtedy będzie normalnie.Póki co czekam z utęsknieniem tej chwili- chwili normalności!!!

miły
miły
2024 lat temu

Macie teraz coscie sami narobili,zatrudnianie w 1 LO nauczycieli bez odpowiedniej wiedzy,podejscia i kwalifikacji,tylko wedle znajomości i koneksji yudziez innych niewiadomych kryteriow -patrz zona starosty,mysliwcowa i inne.To i poziom marnieje z roku na rok i uczniowie uciekaja !!

Grad
Grad
2024 lat temu

Uprzejmie informuję godnych następców Krzysztofa Kolumba, że tę Amerykę odkryli o wiele lat za późno. Skoro Pan Starosta Kmiecik przez cztery lata, a Pan Starosta Gancarz nawet przez osiem woleli trzymać głowę w piasku jak strusie, niż pomyśleć o nieuniknionej RESTRUKTURYZACJI to katastrofa musiała nastąpić. A powód jest prozaiczny: myślało się o zdobywaniu poparcia i nie drażnieniu wpływowej grupy nauczycieli, a nie o potrzebach ucznia.
Będzie bolało, a najbardziej jeśli nadal nie zmieni się u naszych władz chorego poglądu – że szkoła jest dla nauczyciela. Dla ucznia, bałwany !

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Skoro jest dla ucznia, to pozwólmy im sie uczyć tam, gdzie chcą i jeżeli są chętni, twórzmy klasy, a nie odsyłajmy dzieci z kwitkiem, a one faktycznie pójdą do Krosna, albo do Biecza.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Dyskusja przedstawiciela związków, jednego, bo pani z ZNP była tam jedynie dla ozdoby, z Zarządem przypominała towarzystwo wzajemnej adoracji i napawanie się słowiczym brzmieniem własnego głosu. Trwało to godzinę i nie wnosiło nic do sprawy. To, co mówił pan z „Solidarności”, miało w skrócie znaczyć; „Dobijcie nas tak, aby nie bolało”, a chyba nie taka jest jego rola?

SS
SS
2024 lat temu

dlaczego prawdziwe powody pseudo niżu demograficznego nie zostaną publicznie przedstawione .
1.ile rodzin z dziećmi wyjechało za chlebem z Jasła ,powiatu do innych miejscowości ?
2.ile rodzin z dziećmi wyjechało za chlebem za granicę?
3.z powodu biedy,bezrobocia jaki odsetek dzieci kończy edukację na szkole podstawowej?
Ten skandal trwa i będzie się pogłębiał w Jaśle i powiecie.

lupus
lupus
2024 lat temu

pierwsze liceum to korkowa szkola , kadra ktora nie umie uczyc do domciu ale jak to zrobic , skoro wiekszosc to ukladowicze i w d,,,,,,,,,,,,ie maja opinie o szkole a rodzice bira sie ostro za portfele bo co maja zrobic

rodzic
rodzic
2024 lat temu

„wybieranego przez młodzież I LO im. M. Kopernika w Krośnie.” Mój komentarz : należy zatrudniać właściwych i kompetentnych nauczycieli.W podstawówkach i gimnazjach uczą lepsi, a mniej wpływowi.

KONRAD
KONRAD
2024 lat temu

do rodzica— słuszna uwaga.Uczyć powinien nauczyciel a nie
po ciotek dupka folwarcznego przy władzy…Niestety ten proceder w Jaśle kwitnie, i to nie tylko w środowisku nauczycielskim,a wszędzie… Zapraszam do obejrzenia galerii rodowych np. w urzędach(na klepsydry na drzwiach), zapoznania się z pedagogicznymi talentami w szkołach…Wszystko będzie jasne-zwłaszcza w jakim mieście żyjemy!

gbur
gbur
2024 lat temu

A może by tak przestać płacić katechetom i zrobić nareszcie przymusową religijną indoktrynację a w salkach katechetycznych na plebaniach dobrowolną. Ciekawe, ile dzieci pokolenia JPII przyjdzie ?
ps.
Konkordat nie zmusza do płacenia za nauszanie religii.

józiek
józiek
2024 lat temu

A dlaczego za tzw:komuny były wyże powyżej 1013,25 hPa?

Zobacz także
Close
Back to top button
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x