InwestycjeWiadomości

Nowy most na rzece Bednarce w Osobnicy już przejezdny

Mieszkańcy Osobnicy i okolic mogą korzystać z nowego mostu na rzece Bednarce. Inwestycja została zakończona w grudniu 2012 roku, a jej inicjatorem był Zarząd Powiatu w Jaśle.

 alt=
Nowy most na rzece Bednarce w Osobnicy już przejezdny (fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle)

– Można powiedzieć, że marzenia mieszkańców się spełniają. Wyrazem tego jest ta inwestycja, tak bardzo potrzebna do normalnego funkcjonowania mieszkańców Osobnicy i sąsiednich miejscowości. Temat budowy mostu był przeze mnie zainicjowany na początku mojej pracy w Radzie Powiatu Jasielskiego III kadencji. Dzięki kolegom z Zarządu Powiatu i radnym Rady Powiatu inwestycja ta została ujęta w budżecie na rok 2012 i mogła być zrealizowana – mówi Henryk Motkowicz, członek Zarządu Powiatu, mieszkaniec Osobnicy.

 alt=
Nowy most na rzece Bednarce w Osobnicy już przejezdny (fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Zarząd Powiatu zwrócił się na początku 2012 roku do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o dofinansowanie inwestycji z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa, z której otrzymano kwotę 810 076,50 zł z przeznaczeniem na budowę mostu w Osobnicy. Inwestycja finansowana była również przez Gminę Jasło w kwocie 205 464,00 zł i Powiat Jasielski w wysokości 666 482,76 zł. Całkowity koszt związany z realizacją inwestycji wyniósł 1 682 023,26 zł.

 alt=
Nowy most na rzece Bednarce w Osobnicy już przejezdny (fot. Starostwo Powiatowe w Jaśle)

Budowa nowego mostu była niezbędna, ponieważ nie zapewniał dobrej widoczności, jego nośność wynosiła zaledwie 8 ton, nie posiadał chodników i był zbyt wąski, dlatego ruch odbywał się na nim wahadłowo. W ramach zadania inwestycyjnego wykonano fundamenty i podpory żelbetowe, konstrukcje nośną, dojazdy, wykończenia i umocnienia brzegowe. Nowo wybudowany most zapewnia nośność do 40 ton, długość całkowitą 24,715 m, szerokość użytkową 8,5 m, co pozwala na dwukierunkowy ruch pojazdów, a wybudowane na nim chodniki pozwalają pieszym na bezpieczne poruszanie się po nim.

– Problemy wielokrotnie sygnalizowane przez mieszkańców Osobnicy, zostały dzięki tej inwestycji rozwiązane. Znacznie poprawiło się bezpieczeństwo przejścia, przejazdu oraz zjazdów z mostu – dodaje Henryk Motkowicz.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kłek
kłek
2024 lat temu

my już z zochą jechały przez ten most, do szwagierki

Kierowca
Kierowca
2024 lat temu

Most ładny, ale czy praktyczny? – To się okaże!. Nowy most względem poprzedniego został przesunięty w kierunku domów znajdujących się na przeciwko wylotu drogi przechodzącej przez most. Ponieważ spadek drogi (prowadzącej przez most od strony Jasła w kierunku Harklowej idzie prostopadle w kierunku domów, natomiast droga skręca pod kątem prostym, do tego, jeśli któryś z kierowców ( mniej lub bardziej doświadczonych, co jest mało istotne w całej tej sprawie. Kierowców samochodów osobowych lub ciężarowych, którym przypadnie w udziale pokonać drogę wspomnianym mostem) zagapi się lub wpadanie w poślizg, o co nie trudno w zmiennych warunkach naszego klimatu to mieszkańcy pobliskich… Czytaj więcej »

klek
klek
2024 lat temu

Zocha mówila że dobrze sie jej jechalo

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x