MiastoWiadomości

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania już otwarte

Otwarto Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania działające przy CKP w Jaśle. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Starosta Jasielski Adam Kmiecik, Wicestarosta Franciszek Miśkowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Bogusław Kręcisz, Wicekurator Oświaty Antoni Wydro oraz Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle Jerzy Chlost.

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania już otwarte

Na uroczyste otwarcie Centrum przybyli również radni powiatowi oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Jasielskiego.
– Wszyscy mamy świadomość, jak ważną rolę do spełnienia ma odbudowujące się w Polsce szkolnictwo zawodowe, które musi sprostać potrzebom coraz bardziej wymagającego rynku pracy. Dlatego też ważne było utworzenie w Jaśle bazy służącej kształceniu praktycznemu w zakresie nowoczesnych technologii. I taką właśnie rolę ma spełniać Centrum, które zostało wyposażone w nowoczesny, porównywalny do takiego, jaki mogą napotkać absolwenci podejmujący pracę w nowoczesnych i innowacyjnych przedsiębiorstwach – mówił Starosta Jasielski Adam Kmiecik.

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania już otwarte

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania działa przy Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle. Stworzono tam pięć nowoczesnych pracowni wyposażonych w nowej generacji sprzęt, umożliwiający prowadzenie praktycznego kształcenia w zakresie innowacyjnych technologii i tym samym przygotowanie wyspecjalizowanych kadr pracowniczych zgodnie z zapotrzebowaniem firm działających na rynku pracy.

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania już otwarte

W ramach Centrum funkcjonuje pracownia metrologii i kontroli jakości wyposażona w sprzęt pomiarowy porównywalny z izbami pomiarowymi zlokalizowanymi w przemyśle. Pracownia łączenia i spajania metali wyposażona w maszyny i urządzenia spawalnicze pozwalające na spajanie i łączenie metali wszystkimi spotykanymi w przemyśle metodami spawalniczymi łącznie z cięciem metali plazmą powietrzną. Pracownia obróbki cieplno-chemicznej pozwalająca na prowadzenia procesów obróbki cieplnej metali w sposób przemysłowy oraz na badanie składu chemicznego metali i materiałów niemetalicznych, oraz na sprawdzanie twardości obrabianych materiałów. Pracownia nowoczesnych technologii CAD/CAM wyposażona w symulatory służące do programowania maszyn sterowanych numerycznie wraz z dydaktycznymi maszynami CNC pozwalającymi na weryfikacje poprawności programowania. Pracownia nowoczesnych technik wytwarzania CNC pozwalająca na wykonywanie przemysłowej obróbki materiałów z wykorzystaniem przemysłowych maszyn CNC (toczenie) i profesjonalnej obróbki materiałów z wykorzystaniem centrum obróbczego sterowanego numerycznie.

Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania już otwarte

Nowopowstałe Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania jest centrum interdyscyplinarnym. Uruchomione tam pracownie mogą być wykorzystywane dla potrzeb szerokiego spektrum kształcenia, na potrzeby różnych zawodów i branż, co podkreślał Franciszek Miśkowicz, Wicestarosta Jasielski – Analizując przekrój zawodów zarówno na poziomie technikum jak i zasadniczej szkoły zawodowej wybieranych przez uczniów kształcących się w szkołach zawodowych powiatu jasielskiego należy sądzić, że zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany w procesie edukacyjnym wszystkich zawodów,z wyjątkiem krawca i technika technologii odzieży, gdyż programy nauczania dla preferowanych przez uczniów zawodów zawierają elementy, które będzie można realizować w planowanych pracowniach – dodał Wicestarosta.

Centrum zostało stworzone w ramach projektu pn. ”Regionalne Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania – powiat jasielski” współfinansowanego z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Wartość projektu wynosi: 3 302 309,09 zł, z czego dofinansowanie z EFRR wynosi: 2 765 517,79 zł.

Powiat Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x