MiastoWiadomości

Uciekał samochodem mając 3,6 promila

Policjanci z jasielskiego wydziału ruchu drogowego przerwali niebezpieczną jazdę nietrzeźwego kierowcy bmw. Mężczyzna mając w organizmie 3,6 promila alkoholu nie zatrzymał się do kontroli drogowej i próbował uciec. Po kilkukilometrowym pościgu został zatrzymany.

Uciekał samochodem mając 3,6 promila

Wczoraj policjanci ruchu drogowego prowadzili kontrolę na drodze wojewódzkiej nr 993 w Samoklęskach. Około godz. 14, ich uwagę zwrócił kierujący osobowym bmw jadący od Nowego Żmigrodu. Widząc, że kierowca nie może utrzymać prostego toru jazdy, jeden z funkcjonariusz podał mu sygnał do zatrzymania.

Kierujący bmw zgodnie z poleceniem zatrzymał pojazd. Gdy policjanci zaczęli iść w jego stronę, mężczyzna ruszył z impetem i zaczął uciekać. Po kilkukilometrowym pościgu, funkcjonariusze przerwali jego niebezpieczną jazdę, zmuszając kierowcę do zatrzymania się.

Jak się okazało, kierujący bmw 58-letni mieszkaniec gminy Iwonicz Zdrój był mocno nietrzeźwy. Badanie alkomatem wskazało 3,6 promila alkoholu w jego organizmie. Wraz z nim samochodem jechało dwóch pasażerów, którzy również byli pod wpływem alkoholu. Kierowca stracił prawo jazdy. Wkrótce odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Przypominamy, że od 18 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy, zaostrzające sankcje m.in. wobec kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz kierujących, którzy – znajdując się w tym stanie – spowodowali wypadek drogowy.

W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi.

Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x