r e k l a m a
MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

W Jaśle powstanie uniwersytet dziecięcy

fot. archiwum

Jasielski Uniwersytet Dziecięcy (JUD) to edukacyjny projekt polegający na zabawie dzieci w studiowanie, realizowany przez Miasto Jasło w ramach Programu „Postaw na rodzinę”. Pierwowzorem dla JUD jest działająca od 2009 roku Sądecka Akademia Dziecięca.

Celem projektu jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci w wieku 6 – 9 lat poprzez udział w interaktywnych wykładach.

W ramach JUD odbywać się będą wykłady z różnych dyscyplin: humanistyka, matematyka, przyroda, region, kultura. Zajęcia mają na celu dostarczenie dzieciom podstawowej wiedzy w danym temacie, w formie dostosowanej do ich możliwości rozwojowych. Wykłady prowadzone są przez nauczycieli akademickich i ekspertów z różnych dziedzin nauki i życia. Równolegle z zajęciami dla dzieci oferowane są zajęcia dla rodziców i opiekunów prowadzone przez doświadczonych pedagogów i psychologów.

Począwszy od 26 lutego 2011 roku JUD oferować będzie zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz ich rodziców i opiekunów. Zajęcia realizowane będą 1-2 razy w miesiącu w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Wł. Findysza.

W wykładach udział biorą wszyscy zarejestrowani uczestnicy JUD – 100 dzieci. Czas trwania wykładu wynosić będzie do 60 minut. Dodatkowym elementem będzie możliwość skorzystania z materiałów edukacyjnych z zajęć, które zostaną udostępnione uczestnikom zajęć poprzez Internet. Każdy nowy uczestnik JUD otrzymuje indeks, w którym zostanie odnotowana obecność na zajęciach oraz identyfikator. Na zakończenie roku akademickiego każde dziecko, które uczestniczyło w min. 4 wykładach otrzyma dyplom JUD. Najbardziej aktywni i wytrwali uczestnicy zostaną dodatkowo nagrodzeni.

Inspiracją do powstania i realizacji projektu Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego są uniwersytety dziecięce, które licznie powstają w całej Europie. Pierwszy uniwersytet dziecięcy powstał w Niemczech w Uniwersytecie w Tybindze w 2002 r. i zainaugurowany został wykładem „Dlaczego wulkany zieją ogniem?”. Obecnie istnieje ponad 100 uniwersytetów dziecięcych na świecie, najwięcej w Niemczech i Austrii i stale powstają nowe. W Polsce powstało już kilkanaście ośrodków, m.in. w: Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Łodzi i wciąż rodzą się nowe.

UMJ

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

13
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
BogdanwieśniakaguslolusRobertcik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elvis
Gość
Elvis

„Podwyżka diety radnych o 40% i milcząca akceptacja mediów jasielskich – PAMIĘTAMY. Rzetelność… Czy to tak wiele? Kopiując ten tekst biorę udział w PROTEŚCIE”

wieśniak
Gość
wieśniak

no przeciez PSW musi zarabiać!

agus
Gość
agus

likwidowac szkoly podstawowe a dzieci od razu na uniwersytet

lolus
Gość
lolus

O, władzą będzie miała gdzie się kształcić 🙂

Robertcik
Gość
Robertcik

Świetny pomysł.Pewnie radny Czeluśniak zostanie Rektorem obejścia.
To się w pale nie mieści i w księdze Guinesa,co za pomysły się rodzą w ratuszu….

grzes
Gość
grzes

„Podwyżka diety radnych o 40% i milcząca akceptacja mediów jasielskich – PAMIĘTAMY. Rzetelność… Czy to tak wiele? Kopiując ten tekst biorę udział w PROTEŚCIE”

Amon_Ra
Gość
Amon_Ra

„Zajęcia realizowane będą 1-2 razy w miesiącu w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Wł. Findysza.” – wiadomo o co chodzi. Ile UMJ będzie za to płacił kolesiom ? Proszę nie pierd…, że to ze środków ue. Amon_Ra

konop
Gość
konop

Elvis Pierd… się w głowę człowieku Jasła tym nie zbawisz trzeba bylo startować na radnego ;/

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Elvis Pierd… się w głowę człowieku Jasła tym nie zbawisz trzeba bylo startować na radnego ;/

Anonimowo
Gość
Anonimowo

p po uniwersytecie do podstawowki!

snobizm
Gość
snobizm

Wkurza mnie to bezmyślne małpowanie zachodnich wzorów np. czapka studenta made in USA. W Polsce były świetne mundurki dla ucznów ale my jesteśmy pawiem narodów i papugą i musi być przerost formy nad treścią. Trzeba organizować uniwersytety dla dziadków i dzieci bo nauczyciele nie będą mieli z czego żyć – dopiero idzie prawdziwy niż demograficzny i o dziecko w normalnej szkole będzie coraz trudniej. Wg ZNP wystarczy aby w szkole był nauczyciel i miał zagwarantowane coroczne podwyżki – niezależnie od ilości uczniów w klasie.

Bogdan
Gość
Bogdan

Rektorem zostanie radny dranka.

Bogdan
Gość
Bogdan

Dlaczego rektorem nie zostanie Dranka przecież on tak tak kocha dzieci!

Close
X