Przegląd mediów

Za dopalacze będą karać jak za narkotyki

Senat poparł nowelę ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która ma ograniczyć dostęp do substancji psychoaktywnych i dopalaczy. Według niej, handel tzw. dopalaczami ścigany będzie tak jak innymi narkotykami. Sprzedaż zawierających substancje psychoaktywne (pseudoefedryna, dekstrometorfan lub kodeina) popularnych leków na przeziębienie (bez recepty) będzie zaś ograniczona do jednego opakowania.

Za dopalacze będą karać jak za narkotyki

Nowela stanowi, że farmaceuta bądź technik farmaceutyczny odmówi wydania takiego leku osobie niepełnoletniej, a także, jeśli uzna, że lek może zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czy to rozwiąże problem odurzania się młodzieży?

– Sprzedaż jednego, a nie kilku opakowań lub odmowa sprzedaży niewiele da, bo następna apteka jest przeważnie za rogiem, kilka kroków dalej, szczególnie jeżeli chodzi o większe miasta – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Minister Zdrowia ma też określić w rozporządzeniu wykaz substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalny poziom ich zawartości w produkcie leczniczym. Poziom ten ma być wystarczający do przeprowadzenia skutecznej terapii (w ramach tzw. samoleczenia), w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia jednej osoby. Wówczas jednorazowo będzie można kupić leki zawierające konkretny, maksymalny poziom. Większe dawki będzie musiał przepisać lekarz.

Za łamanie tych przepisów, tj. sprzedaż leków niezgodnie z wprowadzonymi ograniczeniami, będzie grozić kara pieniężna do 500 tys. zł. Będzie ją nakładał wojewódzki inspektor farmaceutyczny w drodze decyzji. Taka sama kara ma grozić za prowadzenie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, których wydawanie ograniczone jest wiekiem pacjenta.

Ustawa ma też ułatwić walkę z tzw. dopalaczami. Substancje chemiczne, które w 2010 r. były przedmiotem obrotu handlowego w sprzedających je sklepach będą objęte kontrolą ustawową. Ograniczona ma być także możliwość przywozu do Polski środków zastępczych oraz nowych substancji psychoaktywnych, co przyczyni się do eliminowania „dopalaczy” już na granicach państwa.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x