Tak świętowano dzień 11 listopada w Jaśle w 1918 roku
Mimo, że dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym dopiero w 1937 roku i przed wybuchem wojny tylko dwa razy je obchodzono, to data ta była żywa dla Polski i Polaków okresu dwudziestolecia.
Dziś święto 11 listopada coraz częściej traktujemy jak kolejny wolny dzień. Warto więc zobaczyć jak 91 lat temu jaślanie przeżywali dzień, który w podręcznikach zapisał się jako symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
Moment zdjęcia orła austriackiego z budynku starostwa w Jaśle
Zawieszenie orła polskiego na budynku starostwa w Jaśle 11.listopada 1918 r.
Przemówienie Stanisława Szymańskiego w dniu 11 listopada 1918 r.
Stanisław Szymański przedstawiciel Polskiej Komisji Likwidacyjnej na powiat jasielski
Symboliczna trumienka do której mieszkańcy Jasła składali austriackie odznaczenia i patenty
Ignacy Steinhaus adwokat z Jasła, poseł do parlamentu w Wiedniu, członek Naczelnego Komitetu Narodowego
Manifestacja z okazji odzyskania niepodległości 1918 r. Jasło ulica Kościuszki
11 listopada 1918 r.manifestacja na ulic Kościuszki w Jaśle
Członkowie Strzelca w Jaśle
Tablica upamiętniająca Legionistów z Jasła
Gimnazjaliści z Jasła w drodze na front wschodni 1918r
VIII klasa Gimnazjum w Jaśle jako pluton 10 p.p Legionów we Lwowie 1918 r.
Muzeum Regionalne w Jaśle zwraca się z prośbą do mieszkańców Jasła, którzy posiadają fotografie i pamiątki związane z tym okresem o kontakt. Państwa pomoc jest często nieoceniona w odkrywaniu historii Jasła i ludzi z nim związanych.
Zdjęcia zostały użyczone wyłącznie portalowi Jaslonet.pl przez Muzeum Regionalne w Jaśle i są jego własnością. Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć jest zabronione.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
Wspaniałe fotografie,powrót do przeszłości.Pozdrawiam całą redakcję portalu.
super tekst gratki
swietne zdjecia..bardzo fajny material.
tedy wszyscy byli razem
te budynki stałyby do dziś gdyby nie hitler [ i jego dąb] czy warto żeby nadal rósł.
Przy okazji Święta Odzyskania Niepodległości, czyli 11 listopada chciałbym wspomnieć, że to równocześnie dzień imienin jednego z najwybitniejszych jaślan a więc Bartłomieja z Jasła, profesora Akademii Krakowskiej i Uniwersytetu w Pradze, uczonego i podróżnika. Odsyłam do materiałów z konferencji zorganizowanej przez Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi. Może warto połączyć obchody państwowe z lokalnym świętem. Wszak Bartłomiej był jednym z prekursorów niepodległej myśli polskiej….
widziałem te zdjęcia starostwa, zastanawiałem się jak wyglądało by starostwo dziś,nomen omen jadąc przez Bochnię zauważyłem budynek sądu wyglądający tak::)
http://bochnia.sr.sisco.info/download/Image/sad_bochnia_sm1.jpg
zauważcie że układ zewnętrzny jest taki sam! na wzór galicyjsko – austriacki
Fajne fotki, warte przypomnienia. Dobra robota, ale dla porządku, żeby błędów nie powielać:
– pierwsze dwie fotki zrobiono 29 lub 30 października 1918 roku, do Galicji wolność zawitała dwa tygodnie przed Warszawą,
– dwie ostatnie to już z umundurowania wnosząc rok 1919, trochę podstarzali są jak na gimnazjalistów żołnierze przed dworcem, nie było też jednostki wojskowej o nazwie "10 pułk piechoty Legionów".
Jasło było po 1867 roku 6 miastem. 6 miastem po ,Tarnowie, Krośnie, Rzeszowie, Sanoku i Dębicy miastem w Galcji i Lodomerii.
PS Podobnie jak teraz 100 lat temu sprzedawano gotowe projekty gmachów i domów. Wyżej wspomniane miasta nie mają podobnych gmachów bo było je stać na indywidualne projekty. Jasła nie było stać stąd ta stodoła.
wg ogólno dostgępnych książek o jaśle budynek starostwa był projektem wzorcowym w ówczesnym cesarstwie, więc raczej nie było konkursu architektonicznego;).