Jasło miało swoją banderę! (foto)
Co ma Jasło wspólnego z morzem? Okazuje się, że wiele. W 600-tną rocznicę nadania praw miejskich Jasłu, grupa mieszkających na Wybrzeżu jaślan pracujących w przemyśle morskim lobbowała za tym, aby jeden z nowo wybudowanych statków otrzymał imię ich rodzinnego miasta.
Drobnicowiec z widocznym napisem „Jasło” na burcie (fot. PLO)
W latach 60-tych modne było aby jednostkom pływającym nadawać imiona polskich miast, więc miejscowość położona w Beskidzie Niskim nie była niczym nadzwyczajnym. Imię „Jasło” otrzymał 84 statek Polskich Linii Oceanicznych motorowiec chłodnia, drobnicowiec wybudowany w 1967 roku w Aalborg w Danii.
Uroczystość wodowania odbyła się 1 kwietnia 1967 roku a podniesienie bandery 7 sierpnia 1967 roku w Gdyni. Na uroczystości tej obecna była 15-to osobowa delegacja z Jasła. Matką chrzestną MS „Jasło” została Wiktoria Wanda Wojtal, żona ówczesnego sekretarza ambasady polskiej w Kopenhadze. Pierwszy dziewiczy rejs MS „Jasło” odbył do Londynu 10 sierpnia 1967 roku. Kapitanem statku był Jan Drączkowski.
Podniesienie bandery na statku „Jasło” – 7 sierpnia 1967, Gdynia
MS Jasło służył Polskim Liniom Oceanicznym 20 lat, po czym został sprzedany. Z tego co wiadomo, była to nowoczesna jednostka pływająca o nośności 3300 TDW, zanurzeniu 6m, mocy SG 2208 kW i prędkości 15w. Jednostka posiadała silnik spalinowy. MS „Jasło” liczyła 101.4 m długości i 14.7 m szerokości. Na pokład mógł wziąć 8 pasażerów.
Pamiątką po MS „Jasło” jest pomnik „Jasielska Kotwica” stojący na Placu Inwalidów Wojennych. Kotwica, która jest wkomponowana w pomnik nie pochodzi z MS „Jasło” lecz z jednostki MS „Oleśnica”. Z prośbą o podarowanie kotwicy, do PLO wystąpiło w piątą rocznicę wodowania MS „Jasło” Jasielskie Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Wykonaniem pomniku zajął się pan Roman Wojnar. Na pomniku znajduje się napis „Pamiątka wodowania 10 IV 1967”
Pomnik został odsłonięty podczas „Dni Jasła”, które odbyły się w dniach 29 maja – 6 czerwca 1971 roku.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
Zdjęcia zostały użyczone wyłącznie portalowi Jaslonet.pl przez Muzeum Regionalne w Jaśle i są jego własnością. Kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć jest zabronione.
Matką chrzestną M/S „Jasło”
była żona ówczesnego sekretarza ambasady polskiej w Kopenhadze. Banderę podniesiono uroczyście, w obecności delegacji z Jasła, 7 sierpnia 1967 r. w Gdyni.
Miałem okazje ten statek zwiedzac jak cumował w Gdyni 🙁
i to było piękne i budujące, nie jakies pomysły idio… z archaniołem w tle, albo jakis katyń jatrzący nienawiść, Ludzie, budować trzeba i miłości a nie niszczyć i nienawidzić.
A dziś Jasło ma drzewko Adolfa i to bez lobbingu.I rondo se ma i 3 rzeki ściekowe ma. I co z tego wynika.Statku już nie ma,a Jasła nie będzie,bo też tonie w swej gnojówce.
Alojzy pięknie to ująłeś , czysta prawda jasło tonie w tej gnojówce jako i ten kraj !!:no:
super. JAsło ma nawet swoje statki hehe
Cos tu sie nie zgadza w artykule zostalo napisane ze wodowanie bylo 1 kwietnia 1967 roku a ponizej napsane ze na pomniku jest 10 kwietnia 1967 r.Autor artykulu by sie zdecydowal.W koncu ktora data?
Jak myślicie , kto zastałby Matką Chrzestną , gdyby taki statek zbudowałi dzisiaj? Proszę o poważne odpowiedzi.
pamietam dokladnie tamte lata ale nie pamietam nazwisk jasielskich przedstawicieli np pana w okolarach i z lewej kolo niego jezeli ktos wie prosze o podanie mi dla przypomnienia.
Chyba Pan Z…..cz
Teraz wybudują latający talerz o tej samej nazwie i będą nas wysyłac na Marsa – a wszysttko dla populizmu !!!
A ja poznałem kapitana. Był później kapitanem na Batorym. największy gdyński UB-ek!