Artykuł sponsorowanyRozmaitości i ciekawostki

Fotowoltaika – dotacje jako metoda finansowania

Coraz więcej osób przekonuje się, że fotowoltaika to rozwiązanie cenne nie tylko z ekologicznego, lecz także ekonomicznego punktu widzenia. W dłuższej perspektywie czasowej fotowoltaika pozwala na wygenerowanie konkretnych i zauważalnych w domowym budżecie oszczędności. W wielu przypadkach jednym hamulcem na drodze do zastosowania tego rozwiązania są koszty zakupu i instalacji paneli. W takim przypadku godnym rozważenia rozwiązaniem okazują się dotacje na tego typu innowacje. 

  1. Dotacje na fotowoltaikę przyznawane są w systemie regionalnym.
  2. Dotacja obejmują dofinansowanie inwestycji lub niskooprocentowaną pożyczkę.
  3. Koszty instalacji fotowoltaicznej od 1 stycznia 2019 roku można odliczyć od podatku.

Dotacje na fotowoltaikę

Dotacje na fotowoltaikę można uzyskać z bardzo wielu źródeł. Obecnie wiele instytucji, programów oraz konkretnych środków finansowych dedykowanych jest rozwiązaniom proekologicznym, a także takim które redukują w pewien sposób zużycie energii. Fotowoltaika do tego typu rozwiązań z pewnością się zalicza. Dotacje na zakup i montaż paneli można uzyskać z programów krajowych, wsparcia unijnego, środków samorządowych. Dotacje obejmują rozwiązania z zakresu dofinansowania inwestycji oraz niskooprocentowane pożyczki.

Jak przyznawane są dotacje na fotowoltaikę?

Dotacje przyznawane są regionalnie. Wysokość dofinansowania, a także zasady jego udzielania ustalane są na poziomie województwa. Są takie, w których o pożyczkę lub dotację łatwiej, są takie, w których obowiązują bardziej rygorystyczne zasady. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że środków tych z roku na rok jest coraz mniej i wyczerpują się one niezwykle szybko. Przygotowując się do tworzenia wniosku o dofinansowanie należy również wziąć pod uwagę, że w wielu tego typu konkursach wymagane jest przygotowanie dość szczegółowej dokumentacji. Konieczna może się więc okazać konsultacja ze specjalistą. Fotowoltaika dotacje to temat dość skomplikowany, dlatego warto się do niego dobrze przygotować.

Warto czy nie?

Dotacje na fotowoltaikę to cenne rozwiązanie dla wszystkich osób, których nie stać na samodzielne sfinansowanie całości inwestycji. Rozważając możliwość ubiegania się o dotację warto jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze, przyznanie dotacji często jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na różnego rodzaju obwarowania, np. założenie, że przez kilka lat system będzie stanowił własność miasta/gminy. Istotne jest również to, że od udzielonego wsparcia należy odprowadzić odpowiedni podatek. W przypadku pożyczki należy zwrócić uwagę na to, że procent pożyczki ulega waloryzacji i w trakcie spłaty może on ulec zmianie.

Co zamiast dotacji?

Dotacje na fotowoltaikę to nie jedyny sposób, aby nieco obniżyć koszty całej inwestycji. Warto bowiem pamiętać, że od 1 stycznia 2019 roku wydatki związane z zakupem instalacji można odliczać od podatku dochodowego lub zryczałtowanego od osób fizycznych. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, a nie wiąże się z szeregiem obwarowań i dokumentacji, którą trzeba przygotować do wniosku o dotację.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Fotowoltaika to dobry wybór

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x