Ból miednicy mniejszej – dlaczego atakuje i jak sobie z nim radzić?
Jeżeli doświadczasz powtarzającego się bólu zlokalizowanego w dole miednicy, który budzi Twój niepokój i utrudnia codzienne funkcjonowanie, koniecznie zgłoś się na konsultację do lekarza. Potencjalnych przyczyn przewlekłego bólu miednicy jest wiele, a wśród nich znajdują się poważne zaburzenia zdrowotne. Odpowiednio dobrana terapia pomoże Ci uporać się z bólem i innymi objawami, które mogą mu towarzyszyć.
Jakie mogą być przyczyny bólu miednicy mniejszej?
Ból, który może być silny lub tępy, stały lub przerywany, nasilać się w trakcie stosunku seksualnego, siedzenia lub korzystania z toalety, to niepokojący objaw dla wszystkich, którzy go doświadczają. Chociaż w wielu przypadkach nie jest groźny, może zwiastować poważną chorobę, która wymaga złożonego leczenia. Dlaczego atakuje? Oto kilka wybranych przyczyn:
- Endometrioza – ten czynnik dotyczy tylko pań. Endometrioza jest bowiem chorobą, która polega na występowaniu endometrium (czyli błony śluzowej macicy) poza jamą macicy. Chociaż ta definicja brzmi niewinnie, choroba jest bardzo uciążliwa i utrudnia zajście w ciążę. Oprócz bólów miednicy małej objawami endometriozy mogą być: bolesne miesiączki i stosunki płciowe, ból podczas oddawania moczu i stolca, wzdęcia, biegunki, zaparcia, częstsze oddawanie moczu. Czasami choroba przebiega jednak bezobjawowo. Leczenie może opierać się na farmakoterapii, czasem zaś wskazany jest zabieg chirurgiczny.(1,2)
- Zapalenie narządów miednicy mniejszej – stan zapalny jest spowodowany zakażeniem macicy, jajowodów, jajników oraz otrzewnej miednicy mniejszej. Dawniej chorobę określano mianem zapalenia przydatków. Leczy się ją farmakologicznie, jednak w ciężkich przypadkach lub w sytuacji oporności na leki konieczna jest hospitalizacja.(3)
- Zespół jelita drażliwego – objawy związane z tą częstą chorobą jelit, czyli biegunki, zaparcia, wzdęcia i gazy, mogą powodować u osoby chorej bóle okolic miednicy. Leczenie polega głównie na wykluczeniu z diety produktów, które zaostrzają objawy. Mogą być nimi: nabiał, gluten, kapusta, rośliny strączkowe. Ponadto w terapii zespołu jelita drażliwego stosowane są probiotyki, środki przeciwbiegunkowe, leki przeciwdepresyjne – wiele zależy od stanu danego pacjenta.(4)
- Zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn, które objawia się bólem okolic genitaliów, odbytu i/lub podbrzusza, pogorszeniem dolegliwości podczas stosunków seksualnych, oddawania moczu i stolca, długotrwałego siedzenia, czasami także problemami z utrzymaniem wzwodu. Powody choroby mogą być różne, czasami początkiem problemów jest infekcja, jednak warto wiedzieć, ze aż 90% przypadków ma podłoże nieinfekcyjne. Powodem choroby mogą być także problemy neurologiczne, a bardzo ważnym czynnikiem ryzyka jest silny i przewlekły stres. Dobór terapii zależy więc od postawionej diagnozy. Lekarz może zaordynować np. środki rozluźniające mięśnie, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Również techniki relaksacyjne, medytacja i psychoterapia są z powodzeniem stosowane w leczeniu, gdyż stres nie tylko może wyzwalać ból, ale go pogłębiać. Jeśli bóle rozwinęły się w wyniku infekcji bakteryjnej, konieczne jest stosowanie antybiotyków.(5,6)
- Inne przyczyny – miednica mniejsza może boleć z bardzo wielu powodów, do których zaliczają się: problemy mięśniowo-szkieletowe, włókniaki, przebyte zabiegi chirurgiczne, a czasami nawet depresja.(1)
Jeśli i w Twoim przypadku miednica mniejsza jest źródłem bólu i dyskomfortu, a problem przeciąga się w czasie lub daje nawroty, nie zwlekaj z pójściem do specjalisty. Im wcześniej lekarz znajdzie powód Twojego złego samopoczucia, tym wcześniej wdrożysz terapię i poczujesz się lepiej.
- Chronic pelvic pain in women. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-pelvic-pain/symptoms-causes/syc-20354368 Data dostępu: 7.02.2019
- Bacz A. Endometrioza. https://www.mp.pl/pacjent/choroby/88290,endometrioza Data dostępu: 7.02.2019
- Nowakowski A., Radźko J. Zapalenie narządów miednicy mniejszej – uwagi praktyczne. Postępy Nauk Medycznych 4/2008, s. 246-248
- irritable bowel syndrome. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/irritable-bowel-syndrome/diagnosis-treatment/drc-20360064 Data dostępu: 7.02.2019
- Montgomery L. Chronic pelvic pain in men. https://douleurchronique.org/diseases/pelvic-pain/chronic-pelvic-pain-in-men/?lang=en Data dostępu: 7.02.2019
- Chronic nonbacterial prostatitis (chronic pelvic pain syndrome). https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/chronic-nonbacterial-prostatitis-chronic-pelvic-pain-syndrome Data dostępu: 7.02.2019