Kontenery socjalne – okazja dla instytucji charytatywnych i urzędów gminy
Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem gmina ma obowiązek nieść pomoc osobom ubogim i bezdomnym. A precyzyjniej mówiąc: wedle art. 17 ustęp 1 punkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku – do zadań gminy o charakterze obowiązkowym należy udzielanie schronienia, zapewnianie posiłku, oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym. Wynika z tego, że gmina posiadać musi infrastrukturę niezbędną do wspomnianego zadania. Podobnie jest zresztą z instytucjami charytatywnymi. Nic nie sprawdzi się w tej roli lepiej niż kontener socjalny. Dlaczego tak jest i jakie korzyści odniesie zarówno urząd gminy, jak i instytucje charytatywne z korzystania z kontenerów socjalnych? O tym w niniejszym artykule.
Jakie korzyści odniesiemy korzystając z kontenerów socjalnych?
Wszystkie instytucje, które odpowiadają za niwelowanie ubóstwa – jak choćby urząd gminy, lub wszelkie organizacje charytatywne, czy rządowe – odniosą ogromne korzyści z korzystania z kontenerów socjalnych. Pierwszym, najbardziej nasuwającym się przykładem będą oczywiście znacznie niższe koszty eksploatacji kontenera socjalnego, niż standardowego budynku murowanego, który przeznaczymy na ten cel. Wiąże się to z ryzykiem inwestycji, które w takim przypadku będzie znacznie niższe.
Źródło: Mastertec
Kontenery socjalne – elastyczne rozwiązanie
Kolejną grupą korzyści, które dana gmina, czy instytucja uzyska korzystając z kontenerów socjalnych będzie wielka elastyczność takiego rozwiązania. Wiąże się to z faktem, że kontenery można ze sobą w dowolny sposób łączyć, lub dodawać do nich kolejne segmenty – tak by cała, nowopowstała inwestycja w jak największym stopniu zapewniała godziwe warunki osobom ubogim.
Otrzymujemy więc możliwość wprowadzenia zmian w konstrukcji, a także całościowego, indywidualnego dopasowania projektu kontenerów socjalnych – do potrzeb danej gminy, czy instytucji, a także miejsca i środowiska, w których będą wybudowane. Będzie to mieć swoje przełożenie na osoby ubogie, które korzystać będą z socjalnych kontenerów – w postaci znacznego podwyższenia ich poziomu bytowego.
Mobilność kontenerów socjalnych
Kolejnym plusem, który wynika z korzystania przez daną instytucję, czy urząd z kontenerów socjalnych – jest fakt ich mobilności. Inaczej, niż w przypadku standardowych stacjonarnych ośrodków – kontener socjalny można transportować tam, gdzie na daną chwilę jest najpotrzebniejszy. Warto do tego dodać, że przenoszenie i transport kontenerów socjalnych odbywa się przy minimalnym wykorzystaniu sił i środków.
Zmiana w postrzeganiu kontenerów socjalnych
Do niedawna mieliśmy do czynienia z postawą negującą kontener jako miejsce w którym mieszkać, czy nawet wypoczywać może człowiek. Teraz jednak – z powodu wzrostu oczekiwań konsumentów – kontenery przeszły ewolucję. Ich brak wygody i nieatrakcyjna estetyka – wyparte zostały na rzecz wygodnego, wytrzymałego i praktycznego wykonania. Warto do tego dodać, że na Zachodzie: w WB, USA i Kanadzie – szeroko rozpowszechnione jest mieszkanie w kontenerach.
Istnieją nawet całe miasteczka złożone z tych konstrukcji, a kwaterowanie w Trailer Parku – bo tak się je tam powszechnie nazywa – w żadnym stopniu nie uwłacza ich mieszkańcom. Warto więc i w Polsce wprowadzić ten wygodny i niezwykle tani sposób budownictwa – choćby w postaci kontenerów socjalnych.
Podsumowanie
Jak więc widzimy – zarówno zobowiązany do pomocy ubogim urząd gminy, jak i dana instytucja charytatywna może bardzo skorzystać na dzięki kontenerach socjalnych. Warto więc wybierać i dopuszczać do przetargów tylko i wyłącznie najlepsze firmy, oferujące sprzedaż, lub wynajem kontenerów socjalnych.