Jak zaplanować kuchnię, aby była jak najbardziej funkcjonalna?
Wyobraź sobie, że podczas urządzania kuchni nie ogranicza Cię zupełnie nic i możesz zrealizować każdy projekt, o którym tylko zamarzysz. Na jakie rozwiązania powinieneś postawić, by wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne? Podpowiadamy, jak urządzić idealną kuchnię, w której gotowanie jest czystą przyjemnością!
Jaki układ kuchni jest najbardziej ergonomiczny?
Zazwyczaj to metraż, rozkład stolarki okiennej i położenie instalacji wymuszają na Tobie sposób rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia kuchni. Gdyby jednak znieść te ograniczenia, to jaki układ byłby najbardziej funkcjonalny i praktyczny?
Projektanci wnętrz są całkiem zgodni w tej kwestii: ten w kształcie litery U oraz dwurzędowy. Dlaczego? Jeśli zastosujesz zasadę trójkąta roboczego przy takim ułożeniu mebli i sprzętów, poszczególne strefy będą bardzo blisko Ciebie. Wystarczy kilka kroków, by przejść od lodówki do blatu roboczego, a później odwrócisz się i już jesteś przy kuchence. To ogromna oszczędność czasu!
Wybór sprzętów do kuchni – o czym pamiętać?
Jakie urządzenia AGD wybrać do idealnej kuchni? Przede wszystkim takie, które są Ci rzeczywiście potrzebne. Wybór tych większych wbrew pozorom nie będzie korzystny, a wręcz może się okazać nieekonomiczny. Będą zużywać więcej mediów niż to konieczne przy Twoim zapotrzebowaniu, a Ty i tak raczej nie skorzystasz w pełni z ich możliwości.
Dobrym wyborem jest zakup urządzeń uniwersalnych, czyli cechujących się pośrednią pakownością i wydajnością działania. Jakie do nich należą? Chociażby lodówka o pojemności ok. 200-220 l czy zmywarka do zabudowy 45 cm, których użytkowanie będzie komfortowe i ekonomiczne tak w przypadku użytkowania przez jedną osobę, jak przez kilka. W przypadku zmywarki istotne są także dodatkowe funkcje, które poprawiają jej funkcjonalność. Urządzenia Electrolux warto m.in. docenić ze względu na:
-
- ComfortLift – podnoszony kosz ułatwia wyjmowanie naczyń po umyciu, gdyż nie musisz się ciągle schylać,
- QuickSelect – umożliwia wybór takiego czasu pracy, jaki Ci najbardziej pasuje,
- AirDry – samoczynne otwieranie urządzenia po zakończeniu zmywania sprawia, że naczynia wysychają szybciej i są pozbawione nieestetycznych zacieków,
- szufladę na sztućce – dzięki płaskiej formie zajmuje mniej miejsca niż tradycyjny koszyk, a jednak mieści sztućce o różnym kształcie i rozmiarze.
Im większa strefa przechowywania, tym lepiej
Nawet jeśli teraz nie masz dużo akcesoriów kuchennych, a zakupy robisz w małych ilościach i często, to może się później zmienić. O ile nie pomyślisz o tym zawczasu, w późniejszych latach użytkowania kuchni będziesz zmagać się z brakiem miejsca do przechowywania. Najważniejsza zasada podczas projektowania idealnego pomieszczenia do gotowania brzmi zatem: zaplanuj tak dużo szafek i schowków, ile jesteś w stanie. Dzięki temu zyskasz pewność, że na pewno nie zabraknie Ci miejsca.
Dobrym wyjściem jest również przeznaczenie wolnego pomieszczenia lub choćby wnęki na minispiżarnię. Jeśli to w niej schowasz wszystko to, z czego nie korzystasz na co dzień, kuchnia będzie bardziej uporządkowana.