Guma do ćwiczeń – jakie ćwiczenia będą najlepsze?
Chcąc poprawić efektywność swoich treningów, warto zaopatrzyć się w profesjonalne akcesoria sportowe. Korzystając z nich, można znacznie szybciej wyrzeźbić mięśnie oraz spalić sporo więcej kalorii. Jednym z takich sprzętów są gumy do ćwiczeń, które można wykorzystać do różnego rodzaju aktywności. Na czym to dokładnie polega oraz jakie ćwiczenia wybrać, aby jak najlepiej wymodelować swoją sylwetkę?
Trening z gumami – na czym polega?
Gumy do ćwiczeń pozwalają na przeprowadzenie treningów usprawniających oraz wzmacniających całe ciało. Najczęściej mają postać pętli, która w zależności od długości, szerokości i naciągu jest mniej lub bardziej elastyczna. Oczywiście, im mniej elastyczna taśma, tym większy daje opór, a przez to mięśnie mają cięższą pracę do wykonania. Sprzęt ten był dawniej wykorzystywany głównie do rozciągania, obecnie jednak po gumy sięgają coraz częściej osoby, które chcą zmaksymalizować efekty treningów, zwiększyć siłę mięśni i wyrzeźbić sylwetkę. Określone cele można zrealizować, dostosowując typ gumy do rodzaju treningu. A można wyróżnić m.in.:
- power band – długie taśmy o różnym oporze, idealne do treningów kulturystycznych;
- mini band – najpopularniejsze, krótsze od gum power band, sprawdzają się w ćwiczeniach wzmacniających różne partie ciała oraz treningach cardio;
- ekspandery – gumy z uchwytami, budują mocną klatkę piersiową oraz barki;
- taśmy – posiadają otwarty obwód i niewielki opór, wykorzystuje się je do rozciągania.
Profesjonalna guma do ćwiczeń powinna być wytrzymała i solidna oraz wykonana z najlepszej jakości materiałów, dlatego najlepiej kupować ją w sklepach sportowych. Dobrym do tego miejscem będzie choćby sklep
prosportowy.pl, gdzie można znaleźć duży wybór różnego rodzaju akcesoriów treningowych.
Najskuteczniejsze ćwiczenia wzmacniające
Istnieje wiele zalet włączenia gum oporowych do swoich codziennych ćwiczeń. Przede wszystkim można z powodzeniem używać ich w domu. Posiadają niewielkie rozmiary, więc bez problemu zmieszczą się w szafce. Poza tym ich stosowanie nie jest wcale skomplikowane i powinny sobie z tym poradzić nawet osoby początkujące (oczywiście wybierając gumę o odpowiednio niskim oporze). Jest wiele różnych sposobów na wykorzystanie gum do treningów. Najprostszym jest po prostu dodanie gum do znanych już ćwiczeń, co zmusi mięśnie do wytężonej pracy. Na pewno warto sprawdzić 10 ĆWICZEŃ Z GUMAMMI OPOROWYMI NA: BRZUCH, POŚLADKI I KLATKĘ. Są proste w wykonaniu, a także pozwolą wyrzeźbić najbardziej problematyczne części ciała. Co to za ćwiczenia? Są to m.in. przysiady z gumą nad kolanami, odwodzenie nogi w bok, rozpiętki z gumami czy też pompki z gumą oporową. Fani treningów cardio powinni zaś spróbować pajacyków lub sprintu w miejscu z gumą założoną nad kolanami. Efekty takich ćwiczeń będą szybkie i przede wszystkim – bardzo widoczne.
Trening oporowy – najważniejsze zasady
Dla skuteczności i bezpieczeństwa treningu z wykorzystaniem gum oporowych, warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym można uniknąć nieprzyjemnych kontuzji. Oto one:
- przygodę z tym sprzętem najlepiej rozpocząć od gum z najmniejszym oporem i stopniowo przechodzić do większego;
- najważniejsza jest prawidłowa technika ćwiczeń – nie liczba wykonanych powtórzeń;
- do treningu mięśni głębokich (bez względu na stopień zaawansowania) należy używać najsłabszych taśm, te z większym oporem mogłyby bowiem powodować złe ułożenie ciała w trakcie ćwiczeń;
- trening z gumami można wykonywać maksymalnie 3 razy w tygodniu.
Chcąc rozpocząć trening oporowy, warto zaopatrzyć się od razu w cały zestaw gum o różnej wielkości i napięciu. Podobnie jak w przypadku innych treningów siłowych, ważne jest tu ciągłe podnoszenie sobie poprzeczki – mięśnie nie przyzwyczają się wtedy do ćwiczeń, ale cały czas będą się rozwijać.
Artykuł zewnętrzny