Rozmaitości i ciekawostki

Skuteczna ochrona przeciw kleszczom – co warto stosować?

Chociaż ukąszenie kleszcza jest zupełnie bezbolesne, a jego sprawca mały i niepozorny, pijący krew pajęczak może przenosić niezwykle groźne choroby. Borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy erlichioza monocytarna mają poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nierzadko prowadzą do niebezpiecznych powikłań. Jak zatem uchronić się przed kleszczami? Co stosować, by odstraszyć pajęczaki i uniknąć ukłucia?

Skuteczna ochrona przeciw kleszczom – co warto stosować?

Repelenty ochronne

Repelenty, czyli środki odstraszające, są aktualnie najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wczepieniem się kleszcza. Wykorzystuje się w nich różne substancje – za najskuteczniejszą uznaje się DEET. Nawet po upływie 7 godzin środek zachowuje swoje właściwości. DEET zakłóca kodowanie zapachów potrzebne, aby kleszcz mógł wyczuć gospodarza. To najmocniejszy środek przeciw kleszczom, niestety czasem podrażnia skórę. Środki na kleszcze z DEET należy stosować jak najrzadziej, z umiarem. Wystawianie się na duże stężenia substancji prowadzi do niepożądanych skutków ubocznych. Należy pamiętać o toksyczności składnika dla układu nerwowego. Środków z DEET nie można stosować u niemowląt ani u kobiet w ciąży.

Repelenty tworzy się również z użyciem innej substancji – ikarydyny. Nie należy łączyć jej z DEET – taka mieszanka jest toksyczna dla człowieka. Ikarydyna to substancja nietoksyczna i bezzapachowa. Choć ma nieco niższą skuteczność niż DEET, zapewnia dużo wyższy stopień bezpieczeństwa stosowania. Do ochrony przed kleszczami nadaje się także IR3535. To stosunkowo bezpieczny środek, który może być stosowany u dzieci powyżej 12 miesiąca życia (część preparatów jest przeznaczona również dla młodszych maluchów).

Odpowiedni ubiór

Aby chronić się przed kleszczami, warto zadbać również o właściwy strój podczas spacerów w wysokiej trawie. Pasożytnicze pajęczaki żyją na łąkach, w lasach czy w ogródkach działkowych wśród roślin na wysokości do 1,5 metra. Przechodzą na nogi żywiciela i wędrują po jego ciele, szukając najlepszego miejsca, aby się wkłuć. Ryzyko ukąszenia przez kleszcza zmniejsza noszenie długich spodni. Ich nogawki można włożyć w skarpetki albo w wysokie buty, np. kalosze. Ponadto na spacery w miejscach występowania kleszczy warto zakładać jasne ubrania. Chociaż kolor naszego stroju nie ma znaczenia dla pajęczaków, które są ślepe i nie odróżniają barw, ułatwi nam szybkie zdjęcie pasożyta z koszulki czy spodni. Dla dodatkowej ochrony można nosić ubrania uszyte z grubych materiałów i nasączone środkami odstraszającymi kleszcze.

Plastry i opaski na kleszcze

Chociaż olejki eteryczne nie powinny być jedyną ochroną przeciw kleszczami – ich skuteczność i czas działania są ograniczone – mogą stanowić dodatkowy środek zapobiegający ukąszeniom. Olejkami o zapachach nielubianych przez pajęczaki nasącza się plastry oraz opaski. Pierwsze z produktów można przykleić do ubrania, na wózek dziecka czy plecak. Opaski zakłada się na nadgarstek albo przyczepia do wybranego przedmiotu.

Środki odstraszające kleszcze, odpowiednie ubrania oraz akcesoria z olejkami eterycznymi pomagają zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez pasożyty w czasie spaceru po łące, lesie czy wypoczynku w ogrodzie. Ponadto warto pamiętać, że pijące krew pajęczaki są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem, dlatego lepiej wybierać inne pory na wyjście z domu.

Artykuł zewnętrzny

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x