Ubezpieczenie grupowe – czy się opłaca?
Na zakup ubezpieczenia na życie możemy zdecydować się w dwóch formach. Możliwy jest zakup indywidualnej ochrony ubezpieczeniowej, albo przystąpienie do ubezpieczenia grupowego, które oferuje zakład pracy. W drugim przypadku otrzymujemy gotowy produkt w określonej cenie i nie mamy wpływu na jakiekolwiek zmiany. Jest to jednak wygodne i dobre rozwiązanie dla konkretnej grupy osób.
Czy warto dopisać się do ubezpieczenia grupowego?
Zależnie od zakładu pracy, różne mogą być zakresy ochrony takiej polisy. Dla przykładu, firmy transportowe kładą większy nacisk na zawarcie w zdarzeniach polisowych zdarzeń komunikacyjnych, a firmy budowlane starają się wynegocjować większą ilość zdarzeń z zakresu urazów, złamań itp. Ważne jest zatem, aby firma brała pod uwagę realne zagrożenia, które mogą spotkać pracownika w miejscu pracy. Ponadto taka polisa powinna odpowiadać na potrzeby różnorodnej grupy wiekowej, jaka jest zatrudniona w zakładzie. Ze względu na dużą konkurencję na rynku ubezpieczeń pracodawca może skorzystać z wyszukiwarki tj. Ubezpieczenie Grupowe Ranking, która pozwoli wybrać najbardziej korzystne.
Plusy i minusy ubezpieczenia grupowego
Ubezpieczenie grupowe nie wymaga od przystępujących wypełniania ankiety zdrowotnej, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem dla osób o gorszym stanie zdrowia lub przewlekle chorujących, które nie mogłyby liczyć na korzystne warunki ochrony w ubezpieczeniu indywidualnym. Ponadto, do takiego ubezpieczenia można dopisać członków rodziny np. współmałżonka lub rodziców, co zwiększa zabezpieczenie najbliższych. Najczęściej w przypadku ubezpieczeń grupowych, suma ubezpieczenia ustalana jest na niewysoką kwotę, co z kolei wpływa na niższe wypłaty świadczeń za zdarzenia polisowe. Zaletą z kolei jest fakt, że ze względu na dużą ilość osób, jaka przystępuje do takiego ubezpieczenia, pracodawca otrzymuje zniżki, stąd niska wysokość składki. Opłatę pobiera pracodawca z pracowniczego wynagrodzenia, dlatego też nie zobowiązuje to do pamiętania o przelewie. Polisa zawierana jest na okres 12 miesięcy, można ją też przedłużać. Biorąc pod uwagę krótki okres umowy, jest to dobra oferta do wypróbowania, nawet dla tych niezdecydowanych i nie do końca przekonanych pracowników. Ważne jest też to, że posiadanie grupowego ubezpieczenia nie oznacza, że nie możemy zakupić jeszcze indywidualnej polisy. Dodatkowo, ubezpieczenia grupowe są od lat uważane za jeden z praktyczniejszych benefitów, jakie pracodawca może zaoferować pracownikom.
Zakup ubezpieczenia grupowego, które jest oferowane w zakładzie pracy, jest odpowiednią decyzją dla osób, które cenią sobie wygodę oraz niską cenę składki. Zakres ochrony w takim przypadku jest ogólny i dopasowany do grupy pracowników, ale zawiera najważniejsze zdarzenia polisowe, więc jest to dobry wybór dla tych, dla których takie zabezpieczenie będzie wystarczające.
Materiał zewnętrzny