Wykorzystaj swoje płuca w pełni – naucz się oddychać
Oddychanie jest rzeczą naturalną: wdech, wydech… nic wielkiego, prawda? Podajemy kilka wskazówek, jak w pełni wykorzystać możliwości swoich płuc.
Używaj nosa
Są dwa sposoby oddychania – przez usta i nos, ale nozdrza filtrują, ogrzewają i nawilżają powietrze w sposób, w jaki usta tego nie potrafią. Czasami oddychanie przez usta jest konieczne (zwiększona aktywność fizyczna, zatory w zatokach), ale oddychanie przez nos pomaga, zwłaszcza w bardzo suchym lub zimnym otoczeniu.
Pomyśl o swoich brzuchu
Tuż nad brzuchem znajduje się główny mięsień biorący udział w procesie oddychania – przepona. Prawidłowe oddychanie zaczyna się w nosie, a następnie przenosi się do brzucha, kiedy przepona się kurczy, brzuch rozszerza, a płuca wypełniają się powietrzem. Jest to najbardziej efektywny sposób oddychania, ponieważ ściąga płuca w dół, tworząc podciśnienie w klatce piersiowej, co powoduje napływ powietrza do płuc. Podobne tematy znajdziesz w esomed.pl
Ćwicz prawidłowe oddychanie, zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę płuc
Osoby z przewlekłą chorobą płuc, taką jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), mogą potrzebować dodatkowej energii do oddychania, dlatego oddychanie przez nos i z brzucha jest dla nich szczególnie ważne. Osoby, które muszą pracować ciężej, żeby oddychać, często używają innych mięśni, takich jak mięśnie szyi, ramion i klatki piersiowej, co jest nieefektywne. Dobrą techniką dla pacjentów z POChP jest też „oddychanie przez zaciśnięte usta”, kiedy to zaciskasz wargi i wdychasz powietrze przez nos przy zamkniętych ustach.
Zachowaj zdrowy styl życia
Regularne ćwiczenia utrzymują płuca w dobrym stanie, a dobrze zbilansowana dieta może pomóc ci w utrzymaniu aktywności. Unikaj dużych posiłków i potraw powodujących wzdęcia, aby zapobiec wypychaniu brzucha i ograniczaniu ruchu przepony. Osobom cierpiącym na choroby płuc polecamy ćwiczenia relaksacyjne, które pozwolą im zachować spokój i kontrolę, by uniknąć hiperwentylacji. Zwróć też uwagę na jakość powietrza w swojej okolicy i monitoruj jej poziom codziennie, ponieważ substancje drażniące, zanieczyszczenia i alergeny mogą wpływać na oddychanie.
Zachowaj prostotę
Wiele osób ma tendencję do nadmiernego myślenia o oddychaniu, ale ważne jest, by pamiętać, że twoje ciało jest do tego stworzone. Twój układ oddechowy dokładnie wie, kiedy należy zmienić głębokość oddechu w zależności od aktywności. Płuca, wraz z nerkami, utrzymują pH krwi w bardzo wąskim zakresie, aby umożliwić wszystkie funkcje organizmu. W naszym ciele znajdują się receptory, które stale monitorują poziom tlenu i pH krwi. Automatycznie wysyłają one sygnały do naszego mózgu, informując nas, jak często i jak głęboko należy oddychać. Nawet jeśli oddychanie przychodzi nam naturalnie, zdrowie płuc i jakość powietrza są tak ważne, że powinieneś o tym pamiętać!
Materiał zewnętrzny