Silny głos nauczyciela
Zainteresowaniem wśród pedagogów cieszyły się zorganizowane przez JDK warsztaty „Głos i tekst”, na których nauczyciele mogli popracować nad swoim narzędziem pracy czyli głosem.
„Na tych zajęciach próbuję uświadomić paniom nauczycielkom, które na co dzień pracują głosem, jaki wpływ na wypowiedź ma napięcie w ciele, jak usuwać poprzez oddech, poprzez relaks to napięcie. I w jaki sposób może to pomóc w ich pracy w szkole, w operowaniu dźwiękiem i głosem” – mówi prowadząca te warsztaty Józefa Zając – Jamróz aktorka, reżyserka, adiunkt w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie
Część czasu kursanci poświęcili zajęciom aktorskim, na których uczono się panowania nad słowem podczas interpretacji tekstów literackich.
Józefa Zając-Jamróż – instruktorka
„Jeśli chodzi o sam tekst to staramy się aby słowa „zakorzenić” w ciele, żeby to nie była tylko analiza literacka tekstu wiersza, który się mówi, ale żeby był to rodzaj tłumaczenia języka pisanego na język mówiony. Bo to się dokonuje w mówieniu artystycznym” – tłumaczy Józefa Zając – Jamróz
Mimo dość dużego zainteresowania, na zajęciach nie było ani jednego pana, o co nie omieszkaliśmy zapytać.
„Wydaje mi się, że w tym zawodzie pracuje więcej kobiet, a poza tym myślę, że panie są bardziej zainteresowane tym żeby zrobić coś dla swojego ciała; poprawienia swojej kondycji i dostrzegają taką potrzebę. I to jest chyba najważniejsze. Panom chyba się troszkę nie chce” – dodaje z uśmiechem instruktorka.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
Było super, myślę, ze jeszcze się spotkamy i będziemy znowu wspólnie dyszały.
no panie dawały czadu 🙂
WArsztaty byly SUPER!!!!bardzo duzo mi uswiadomily-ciesze sie ze moglam brac w nich udzial,zwlaszcza,ze mamy nadzieje na ciag dalszy:)Dzieki wielkie organizatorom:)