Zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym nieuniknione
Od roku szkolnego 2012/13 w szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju został wstrzymany nabór na niektóre kierunki. Problem ten dotknął także jasielskie placówki oświatowe: Zespół Szkół nr 3 oraz Zespól Szkół w Trzcinicy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 roku nabór do klas pierwszych nie będzie prowadzony na następujące kierunki: technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik organizacji usług gastronomicznych oraz kucharz małej gastronomii.
– Rozporządzenie Ministra usunęło te zawody z listy, wprowadzając na to miejsce kierunek: „technik żywienia i usług gastronomicznych”. To właśnie możliwość naboru na tę specjalność stała się punktem spornym pomiędzy Zespołem Szkół w Trzcinicy a Zespołem Szkół Nr 3 w Jaśle. Nie ma potrzeby prowadzenia takich samych kierunków w dwóch szkołach – tłumaczy Adam Kmiecik.
Problem w szkolnictwie ponadgimnazjalnym nie dotyczy tylko tych dwóch szkół na terenie powiatu jasielskiego. Malejąca z roku na rok liczba uczniów jest głównym powodem wprowadzanych sukcesywnie zmian. Statystyki wyraźnie pokazują, że na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba młodzieży w szkołach gimnazjalnych spadła o ponad 2 tysiące osób.
– Trudno utrzymywać pełne zaplecze administracyjne, kadrę pedagogiczną i gospodarczą jeżeli w 2002/03 roku szkolnym w szkołach ponadgimnazjalnych uczyło się 7522 uczniów, a w 2011/12 liczba ta wynosi 5333 – argumentował Starosta Jasielski.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 kwietnia br. Adam Kmiecik, wyraził zdziwienie, że za zaistniałą sytuację obarcza się Zarząd Powiatu w Jaśle. Zdaniem Starosty informacje, które pojawiły się w mediach są w dużej mierze nieprawdziwe i krzywdzące.
– Czy tym, którzy krzyczą naprawdę chodzi o dobro uczniów czy może o miejsca pracy? Czy nie uczciwiej byłoby powiedzieć, że walczymy o nasze miejsca pracy? Ja rozumiem, że ktoś kto czuje się zagrożony utratą miejsca pracy walczy, ale nie rozumiem sposobu i metod działania. Jest to dla mnie tym bardziej niezrozumiałe, że osoby, które mają wychowywać młodzież zachowują się w tak nieetyczny i nieelegancki sposób – dodał Starosta.
Katarzyna Pacwa
Starostwo Powiatowe w Jaśle
Kmiecik znowu pokazuje jakim w rzeczywistości jest człowiekiem.Czy ten człowiek nie może zrozumieć,że wielu nauczycieli ,którzy wiele życia poświęcili na zdobywanie wiedzy pedagogicznej ,bieżące dokształcanie teraz zostaną wyrzuceni na bruk.Może czas najwyższy ażeby Pan skosztował chleba przeznaczonego dla bezrobotnych.Bo czasu na dokształcanie to Pan nie poświęcił.Od młodych lat rzucił się w wir partyjniactwa,obstawił się podobnymi sobie i wrzeszczy „Alleluja i do przodu. Co dobre niszczyć ,a po nas tylko zgliszcza.”Jeśli niszczyć,to skutecznie,powoli i do końca.
Owszem zmiany są nieuniknione, nikt nie mówi nie, ale może by przyciąć trochę oddziałów w LO – młodzieży coraz mniej a „śmietanka” cały czas na tym samym poziomie. W rezultacie sztucznie zawyżając nabór do LO przyjmuje się coraz słabszą młodzież i ta która szuka prawdziwego poziomu ucieka np. do Krosna.
I kto mówi o etyce? Chorowity pan, który zawsze ląduje na zwolnieniu lekarskim, gdy omawiane są niewygodne sprawy. Mam nadzieję, że zdrowie dopisze 25 kwietnia, na spotkaniu z nauczycielami. Nie może także mówić o etyce i elegancji ktoś, kto faworyzuje jedne szkoły kosztem innych ze względu na powiązania rodzinne.
@synowa
Święta prawda. Czy w Akademii Ekonomicznej w Łodzi uczą o krzywej Gaussa? Jeśli nie, radzę p. staroście i całemu zarządowi powiatu dokształcić się ze statystyki.