Nasi bracia Romowie (foto)
Mieszkają w Jaśle już 50 lat, a ich kultura ciągle przyciąga i fascynuje. Co z resztą było widać wczoraj podczas drugiego już Dnia Kultury Romskiej, który odbywał się na Jasielskim Rynku.
W programie artystycznym wystąpiły dzieci z jasielskich szkół i przedszkoli. Publiczność miała okazję zobaczyć barwne, cygańskie stroje, tradycyjne tańce i posłuchać cygańskiej muzyki. Wieczorem na scenie jasielskiego Rynku wystąpił zespołu Traden Rom.
Historia jasielskich Romów jest trudna i barwna a przy tym wplata się w historię naszego miasta. Obecnie na terenie Jasła mieszka 160 osób pochodzenia romskiego.
Pierwsi Romowie przybyli do miasta w 1962 roku, a ich dachem nad głową był namiot w pobliżu rzeki Jasiołki. Dziś mieszkają w różnych częściach Jasła, chodzą do szkoły, pracują, ale wciąż walczą z wieloma, krzywdzącymi stereotypami panującymi na ich temat w środowiskach lokalnych.
Pani Agnieszka Szczerba, asystentka ds. dzieci romskich na terenie Jasła, przekonuje jednak, że coraz bardziej widać integrację dzieci romskich, a zrozumienie dla kultury i tradycji cygańskiej jest coraz większe wśród mieszkańców Jasła. Natomiast przez takie dni jak ten wczorajszy łatwiej budować trwałe więzy tolerancji i zrozumienia.
Organizatorem koncertu był Urząd Miasta Jasła, który na ten cel otrzymał dotację Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach prowadzonego od 2004 roku programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.
Imprezie towarzyszyła wystawa prac artystycznych Małgorzaty Mirgi – Tas.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
Więcej zdjęć w fotogalerii.
Ok.A Ministry majom jakoweś dutki na polskie występy amarorów???Bom ja nie słyszoł,o takich
Tylem chcioł rzyc wom….:yes:
Gratuluję inicjatywy i udanej realizacji imprezy. Publika sama potwierdziła o zainteresowaniu.
Koncert OK.
Jedno mnie tylko dobija – to już ze trzydziesta impreza na rynku, a JDK (organizator) dalej uparcie stawia te płoty dzieląc plac na pół. A po co? Zeby kabelek spokojnie leżał. Skończcie wreszcie z tą żenadą! Niech wreszcie ktoś uświadomi pani dyrektor że są bardziej cywilizowane metody, na przykład położenie na kablach grubego płata gumy – i po problemie.