"225 lat jasielskiej nekropolii" – wystawa fotografii Tomasza Kasprzyka (zapowiedź)
W czwartek 8 października w Galerii JDK o godz. 18.00 odbędzie się wernisaż fotografii Tomasza Kasprzyka, przygotowanej z okazji 225-lecia istnienia cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.
Na wystawie można będzie zobaczyć około 120 zdjęć pokazujących nekropolię w różnym czasie i we wszystkich porach roku. Do tej pory nikt nie odważył się w taki sposób pokazać starego jasielskiego cmentarza.
Wystawa została podzielona na trzy grupy tematyczne zdjęć: dokumentalne, reportażowe i artystyczne. Wśród tych ostatnich znajdą się także zdjęcia wyróżnione na III Światowym Konkursie Fotograficznym w 2009r. zatytułowanym „Wiary i wierni tego świata”.
– Wystawa – jak podkreśla jej autor – ma służyć rozwinięciu świadomości historycznej wśród mieszkańców i uwrażliwieniu na sztukę i architekturę cmentarną.
Wystawę będzie można oglądać do 4 listopada 2009r.
Patronat medialny nad wystawą fotograficzną Tomasza Kasprzyka objął portal Jaslonet.pl.
* * *
Tomasz Kasprzyk jest artystą fotografikiem o ponad 30 letnim stażu. Jako członek Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego brał udział w wielu konkursach i wystawach fotograficznych. Należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego i do grupy PLAJA – Nieformalnego Stowarzyszenia Jasielskich Artystów Plastyków. Pracował w Muzeum Regionalnym w Jaśle jako fotograf dokumentalista, współpracował z muzeami w Krośnie i w Sanoku wykonując fotografie do publikacji naukowych, albumów i wydawnictw historycznych.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
Gdzie mógłbym poczytać o jasieksiej nekropoli? Szczerze powiedziawszy kilkakrotnie miałem ochotę odwiedzić ten cmentarz jako miłośnik Starego Cmentarza w Krośnie, jednakże mi to odradzono jakoż "nie ma tam nic ciekawewgo". Teraz widzę, że jest inaczej.
Mam kilka pytań:
– z jakich lat są najstarsze zachowane mogiły / grobowce?
– czy cmentarz nadal spełnia swoje funkcje?
Dawno temu czytałam książeczkę { w formie broszury }o Jasielskim starym cmentarzu .Bardzo ciekawie opisującą ludzi i ich życiorysy pochowanych na tym cmentarzu . Nie wiem kto ją napisał ,I i jak do tej pory nie trafiłam na jej ponowne wydanie.
Owszem cmentarz nadal pełni swoją funkcję , ale chowani są tam ludzie którzy posiadają grobowce rodzinne{ co nie jest żadkością } ,nowe groby nie powstają .
Warto naprawde. W jasielskiej bibliotece powinni miec ksiazeczke poswiecona cmentarzowi. Zalozony, o ile mnie pamiec nie myli, w koncu XVIII, z nakazu Austriakow. Wczesniej chowano wokol Fary. To piekne miejsce, gdzie czuc duch utraconego, starego Jasła. Uwielbiam tam spacerowac, zwlaszcza jesienia 😉
Ponwie pytanie i proszę o odpowiedź: – z jakich lat są najstarsze zachowane mogiły / grobowce? W niedziele pójdę chyba na spacer. W Krośnie koło Fary,w czasie kładzenia nowego bruku, kilka lat temu, podobno strasznie potraktowano prochy praszczurów. Mimo wielokrotnych wykopalisk odnaleziono kilka pochówków chrześcijaśkich z początku XIV i XV wieku. Ldzie mówią, że robotnicy opowiadali, ze kości spakowano w wory i gdzieś zabrano. I bynajmniej nie byli to archeolodzy. Nie wiem czy to prawda i mam nadzieję, ze nie. Stary Cmenatarz Municypalny założono w Krośnie w 1776 roku. Pewnie w Jaśle w tym samym czasie. Stary Cmentarz w Krośnie… Czytaj więcej »
BB znajdziesz wszystko w tej ksiazeczce. Przeciez nikt nie bedzie wszystkiego tu pisal. Troche wysilku 😉 – na zachete powiem, ze pochowana w Jasle zostala min. corka Łukasiewicza, Maria.
Niestety, ale stary cmentarz w Jaśle nadal pełni funkcję grzebalną. Niestety bo wiele cennych, BEZCENNYCH (!) nagrobków niszczeje czy też wręcz są brutalnie usuwane na rzecz nowych marmurów i granitów… Przykre, ale prawdziwe… Zabytek ? Miejsce pochówku ? A moze jedno i drugie ? Władze miejskie powinny zwrócić na to uwagę… To moja opinia (przyznam, że jestem historykiem) i uważam, że naprawdę powinno dbać się o ten specyficzny dla historii miasta obiekt.
I jeszcze ten mur wokół cmentarza…