Agnieszka Grębosz z Rzeszowa zwyciężczynią przeglądu piosenki kabaretowej (foto)
Pierwsza edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Kabaretowej Satyra – Song, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Grębosz z Rzeszowa, z Centrum Sztuki Wokalnej.
Na co dzień Agnieszka jest uczennicą 2 klasy o profilu humanistyczno-filozoficznym I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Marzeniem Agnieszki jest zostać aktorką.
– Kocham teatr i moim marzeniem jest dostać się do szkoły teatralnej i zostać aktorką. Kocham to i sprawia mi to wiele frajdy. Potrafię godzinami przesiadywać na próbach, to jest moje życie – mówi Agnieszka.
Potencjał w Agnieszce widzi Aneta Kowalkowska, przewodnicząca jury pierwszego przeglądu piosenki kabaretowej a na co dzień członkini rzeszowskiego kabaretu „Kaczka pchnięta nożem.”
– Agnieszka pokazała wielką swobodę sceniczną, to jest naprawdę bardzo trudne, żeby wystąpić na scenie bez skrępowania, bez takiego obciążenia widownią, kamerami, tym, że ktoś nas ogląda i czasem trudno jest wystąpić. Agnieszka pokazała, że czuje się swobodnie na scenie w repertuarze, który sobie wybrała – mówi Aneta Kowalkowska.
Na konkurs do Jasła przyjechali uczestnicy z województwa podkarpackiego i lubelskiego, uczniowie szkół średnich oraz studenci. Oceniani byli przez profesjonalne jury w składzie Aneta Kowalkowska, członkini kabaretu „Kaczka pchnięta nożem”, Paweł Oszajca, nauczyciel muzyki ze szkoły muzycznej w Jaśle oraz Rafał Gużkowski, dyrektor DPS w Foluszu.
Gościnnie i poza konkursem wystąpił kabaret „Oriento” z Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.
– Uczestnicy prezentowali piosenki z repertuaru „Starszych Panów”, kabaretu „Dudek”, „Piwnicy pod Baranami” ale również Maryli Rodowicz czy zespołu „Niebiesko-Czarni” – mówi Agnieszka Kuczała, organizator konkursu.
Dobór repertuaru przez młodych wokalistów zaskoczył Anetę Kowalkowską.
– Zaskoczyło mnie i zdziwiło, że młodzież wykonuje i interpretuje przede wszystkim stare piosenki kabaretowe, a nie sięga po nowe piosenki. Bardzo mi się podobał kabaret „Oriento” ,który pokazał piosenkę kabaretową w takim ścisłym tego słowa znaczeniu, ponieważ była i gra aktorska, i rekwizyt, dobrze dobrana muzyka i słowa – mówi Aneta Kowalkowska.
Kowalkowska podkreśla jednak, że dzięki takim ja te konkursy, powoli przełamuje się stereotyp, że Podkarpacie to pustynia kabaretowa.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
– – –
Fotogaleria:
- Przegląd Piosenek Kabaretowych – MDK (fot. A. Juryś)