r e k l a m a
Kultura

eTwinning w SP 4 w Jaśle

eTwinning w SP 4 w Jaśle
Program eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie w szkołach technologii informacyjno-komunikacyjnych. Uczniowie i nauczyciele posługują się Internetem we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki.
eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych nauczycielom  i uczniom, motywuje do nauki i otwarcia się na Europę.
Uczestnictwo w programie przynosi wiele korzyści dla uczniów: zwiększa ich kompetencje językowe, podnosi umiejętności związane z wykorzystywaniem nowych technologii, pogłębia znajomość realiów krajów europejskich, pozwala zdobyć umiejętności planowania, decydowania i odpowiedzialnego wykonywania zadań.
W roku szkolnym 2010/11 do programu aktywnie przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle. Z inicjatywy dyrektora szkoły Anny Kamińskiej-Grzesiak,  Ewa Marcak oraz Katarzyna Skicka-Such – nauczyciele bibliotekarze tej szkoły – uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym promującym program eTwinning w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle. Zainspirowane ciekawym przedstawieniem tematu przez podkarpackich ambasadorów programu – Łukasza Kluszczyka i Adama Stępińskiego, odbyły 10-tygodniowy kurs on-line „Jak uczestniczyć w programie eTwinning?” organizowanym przez Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning. Uczestnictwo w nim przygotowuje do pracy nad własnym projektem edukacyjnym. W dniach 14–16 kwietnia 2011 nauczyciele bibliotekarze, jako jedyni z regionu, uczestniczyli w międzynarodowym Seminarium Kontaktowym eTwinning w Krakowie. Uczestnikami seminarium byli nauczyciele z 9 krajów europejskich: Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Węgier oraz Polski. Warsztatowy charakter seminarium sprzyjał efektywnej pracy, wymianie doświadczeń, nawiązywaniu nowej współpracy i zakładaniu nowych projektów.
eTwinning w SP 4 w Jaśle
Realizacja projektów w SP 4 byłaby niemożliwa bez ogromnego zaangażowania
i entuzjazmu anglistki Eweliny Kamińskiej-Zawiszy, która oprócz realizacji własnych projektów, zawsze chętnie służy pomocą językową. Ukończyła ona również dwutygodniowy  kurs on-line  „Jak motywować uczniów za pomocą projektów?”, organizowany przez Adama Stępińskiego, przy wykorzystaniu różnorodnych narzędzi technologii ICT oraz mający na celu integrację środowiska nauczycieli korzystających z bogactwa projektów eTwinning.
Certyfikat jakości  Narodowego Biura Programu eTwinning otrzymały następujące projekty realizowane w SP 4:

  • Enjoyable ways of learning English words – realizowany przez Ewelinę Kamińską- Zawiszę ze szkołą z Turcji.
  • Colourful books – projekt realizowany przez nauczycieli bibliotekarzy oraz E. Kamińską–Zawiszę we współudziale nauczycieli anglistów oraz chętnych polonistów, informatyków i innych nauczycieli.
  • Who am I? – projekt realizowany przez nauczycieli-bibliotekarzy oraz anglistki  E. Kamińską- Zawiszę i Barbarę Poterę- Szpak ze szkołami z Niemiec.
  • What do children do in their free time? – projekt realizowany przez E. Kamińską- Zawiszę ze szkołami ze Słowacji i Turcji
  • Mother`Day Cards Exchange- projekt realizowany przez B. Poterę-Szpak ze szkołami z Hiszpanii, Turcji i Rumunii
  • Let`s shake hands – projekt realizowany przez B. Poterę-Szpak ze szkołami
    z Turcji, Bułgarii i Estonii, Chorwacji i Włoch
  • Nous/Vous – realizowany przez nauczycieli bibliotekarzy ze szkołą we Francji
  • eTwinning @Winnie – projekt zatwierdzony będzie realizowany od września 2011 r. ze szkołą z Niemiec.

Ostatnie dwa projekty to efekt krakowskiego seminarium.
W realizacji programu biorą udział dzieci z klas IV-VI. Dla nauczycieli realizowane projekty są nie tylko cennym doświadczeniem zawodowym, ale również szansą na nawiązanie dalszej współpracy z zagranicznymi szkołami, bowiem program eTwinning jest częścią programu Comenius – partnerskie projekty szkół.
Warto pamiętać, że biblioteka szkolna to nie tylko magazyn zakurzonych książek, to miejsce tętniące życiem, nowoczesna, kreatywna  pracownia kulturalno-dydaktyczna gdzie rodzi się wiele nowych pomysłów, a dzieci mają możliwość wszechstronnego rozwoju!
SP 4 Jasło

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X