Młodzież stawiała pierwsze kroki na deskach teatru
Być aktorem nie jest łatwą sztuką. Przekonali się o tym uczestnicy VIII edycji powiatowego konkursu teatralnego.
W tym roku tematem przewodnim była „groteska i śmiech”.
– W tym roku tematem jest śmiech i groteska i chcieliśmy po trudnym temacie w ubiegłej edycji „Patriotyzm w literaturze” troszkę zmienić ciężar gatunkowy tej edycji. Myślę, że śmiech i groteska bardzo atrakcyjny temat dla młodzieży – mówi Renata Makara, nauczyciel LO w Kołaczycach i współorganizator konkursu.
Na scenie Jasielskiego Domu Kultury zaprezentowało się 8 grup teatralnych z 5 gimnazjów i 3 szkół ponadgimnazjlanych
Uczniów oceniało profesjonalne jury, którego przewodniczącą była Małgorzata Machowska, aktorka Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
– Poziom jest zróżnicowany. Ja bym się bardziej zdała na gust młodzieży. Niech przynoszą swoje propozycje, niech to też zmusza ich do poszukiwania i odkrywania ich literackich gustów. Nie zawsze to co jest narzucone przez nauczyciela jest trafione – mówiła Małgorzata Machowska
Wśród repertuaru dominowały utwory klasyków groteski, satyry i suspensu. Na deskach JDK młodzież pokazała interpretacje utworów m.in. Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka
– Licealiści to ludzie prawie dorośli i z Ferdydurke poradzili sobie bardzo dobrze a z Transatlantykiem, który pozornie nie jest tekstem dla młodzieży chłopcy poradzili sobie w sposób aktorski bardzo dobrze. Gorzej było z Mrożkiem, myślę, że akurat w tym przypadku ten repertuar przerósł młodych aktorów. Ale dobrze, że próbowali – mówiła Małgorzata Machowska
Konkurs teatralny przez to, że był oceniany przez zawodową aktorkę, miał charakter warsztatów, podczas których aktorzy mogli się dowiedzieć jakie błędy popełniają, na co powinni zwrócić uwagę przy kolejnych interpretacjach dzieł literackich.
– Dowiedzieliśmy się wielu istotnych rzeczy, które przydadzą nam się na następne lata. To że jesteśmy z małej miejscowości motywuje nas do tego, aby rozwijać się w tej dziedzinie. Staramy się wyjeżdżać do Rzeszowa, Krakowa, to nas motywuje do dalszej pracy – Tomasz Roś, najlepszy aktor w kategorii szkoły ponadgimnazjalne.
Nagrody otrzymali:
W kategorii gimnazja
I miejsce: Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kołaczycach oraz Publiczne Gimnazjum w Krempnej.
Wyróżnienia: Publiczne Gimnazjum w Siedliskach Bogusz.
Komisja konkursowa nagrodziła także gimnazjalistów:
Magdalenę Bartulę, Paulinę Sanicką oraz Monikę Białoń za najlepsze kreacje aktorskie.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych
I miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kołaczycach,
II miejsce: Zespół Szkół nr 3 z Jasła.
Za najlepszych aktorów uznano: Tomasza Rosia oraz Krystianę Wyderkę.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
– – –
Tak a o ZSB czyli sławnej budowlance ani słowa nie wspomnieli co za C***y
szkoda że nie ma zdjęć z innych przedstawień:( 🙁 🙁 😐
nie ma zdjęc wszystkich spektaki :mad::(
gratuluje zwycięzcom:D 🙂 :smilewinkgrin: 😀 :p B)
Bardzo niefortunne przekłamanie, w kategorii szkół gimnazjalnych zostały przyznane dwa równorzędne pierwsze miejsca, a nie I i II-gie. Tym sposobem Krempna zdobyła podobnie jak Kołaczyce również pierwsze miejsce. Bardzo proszę o sprostowanie.