Pamięci Hubala (foto)
Brał udział w trzech wojnach – I światowej, wojnie roku 1920 oraz II wojnie światowej. Wraz z kilkudziesięcioosobowym oddziałem wsławił się w walce z okupantem hitlerowskim. Walczył nawet po decyzji generalnego dowództwa o zawieszeniu broni. W piątek w dworku w Gorajowicach uczczono 70-tą rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.
Pod pamiątkową tablicą poświęconą Dobrzańskiemu kwiaty złożyli: członkowie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Jaśle, młodzież jasielskiej szkoły medycznej oraz przedstawiciele placówek noszących imię majora: Szkoły Podstawowej nr 10 i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.
– Wszystkie jego czyny były wielkim bohaterstwem, chociaż w pewnym okresie uznano, że sprzeniewierzenie się rozkazowi, jaki otrzymał i pójście dalej z tym małym oddziałem do walki o wolność kraju, jako niesubordynację w sprawach wojskowych – mówił o Henryku Dobrzańskim ppłk Stanisław Karaś, prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego w Jaśle
Hubal związany jest z Jasłem przez swoje miejsce urodzenia. Przez długi okres czasu uważano, że Henryk Dobrzański urodził się w Gorajowicach, jednak wielu historyków, w tym Leszek Znamirowski, który Hubalowi poświecił książkę „Hubal i Hubalczycy, jasielskie ślady” dowodzi, że Hubal urodził się w jednej z kamienic jasielskich.
– Major Henryk Dobrzański spędził swoje dzieciństwo w pałacyku w Gorajowicach, tutaj jednak się nie urodził, na co są dokumenty i relacje świadków. Sami państwo Sroczyńscy, kiedy ktoś mówił, że tutaj się urodził Dobrzański, byli bardzo mocno zdziwieni – mówi Znamirowski.
Prawdą jest jednak, że Dobrzański przez krótki okres czasu spędzał w dworku Sroczyńskich dzieciństwo.
– Tutaj, jak wspomina jego siostra Lila Dobrzańska, pobierał pierwsze lekcje jazdy konnej, bo był świetnym jeźdźcem – mówił Leszek Znamirowski.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
– – –
"jeźdźcem"!! na miłośc Boską!
Hubal to był ktoś.Aż się wierzyć nie chce ,że pochodził z Jasła. No,a na pewno nie przypuszczał,że będzie żródłem kampani wyborczej radnego…Gdyby tak część walorów bohatera wojen wlać w umysły współczesnych mu krajań??? Pozostaje pomarzyć….
Podziękowania dla Szkoły Medycznej i pozostałych instytucji oraz wszystkich osób, które wzięły udział w tej patriotycznej uroczystości. To dobrze,że w Jaśle pamięta się o 70. rocznicy śmierci "Hubala".
Panie Kubo! Pałacyk, nie dworek! To nie jest to samo…
Właściciele tego obiektu mówili zarówno dworek jak i pałacyk.Patrz książka "Sroczyńscy…" .Autor używa poprawnych określeń.
Właściciele mogli nawet mówić pieszczotliwie "chałupa" jeśli mieli taką ochotę. Z punktu widzenia architektury jest to pałac, nie dworek – o to mi chodziło.
Dajcie komuniści spokój temu Hubalowi!Przecież on nie winny że tak szargacie po śmierci jego imię, zaczął Poręba z Filipskim a wy dalej pseudohistorycy ich naśladujecie!Sucharskiego już odbrązowili teraz kolej na mnie?Czy tego chcecie?
Gratuluję pomysłu.Pamiętajmy o Dobrzańskim !Brawa i uznanie dla organizatorów !