"Słowa, Dźwięki, Obrazy" – VII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W dniach 8 – 15 maja 2010 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle zapraszają mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego do udziału w imprezach edukacyjno-kulturalnych organizowanych w ramach VII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
W bieżącym roku hasłem wiodącym będzie „Biblioteka – Słowa, Dźwięki, Obrazy”. Akcja ma na celu ukazanie współczesnej biblioteki jako instytucji reagującej na zmieniające się potrzeby użytkowników. Coraz częściej obok zbiorów książek i czasopism drukowanych biblioteka posiada bogate zbiory multimedialne gromadzone na różnych nośnikach, standardem jest dostępność Internetu. Współczesna biblioteka to instytucja, która do komunikacji oprócz słowa pisanego wykorzystuje dźwięk i obraz udostępniając m.in. audiobooki i filmy oraz organizując m.in. koncerty, pokazy filmowe czy głośne czytanie. W ramach VII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich przygotowały szereg atrakcji.
8 maja odbędzie się projekcja filmu „Balladyna” w reżyserii Dariusza Zawiślaka. Jest to pierwszy film inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego. Akcja rozgrywa się współcześnie w Nowym Jorku.
10 maja z okazji Dnia Bibliotekarza odbędzie się spotkanie bibliotekarzy bibliotek publicznych powiatu jasielskiego, przedstawione zostaną prezentacje mulimedialne bibliotek publicznych gminy Brzyska, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski i Tarnowiec. Odbędzie się również konferencja przygotowana przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom „Wychowanie przez czytanie” z wykładami Ireny Koźmińskiej, prezesa Fundacji i Elżbiety Olszewskiej, wiceprezesa Fundacji oraz dyskusja o roli kultury cyfrowej z udziałem Łukasza Gołębiewskiego.
11 maja na sali widowiskowej JDK odbędzie się uroczysty finał XV Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz otwarcie jubileuszowej wystawy poświęconej 15-leciu konkursu literackiego. Tego samego dnia młodzież licealna weźmie udział w „Grach ulicznych”, zabawie przygotowanej na kanwie lektury „Balladyny’ J. Słowackiego.
12 maja najmłodszych czytelników zapraszamy na tradycyjne zabawy prowadzone przez Grupę Ani Musz w ramach projektu „Lacrosse”. Do miłośników poezji będzie adresowane spotkanie z Tadeuszem Dąbrowskim, laureatem nagrody Kościelskich w 2009 r. za tomik Czarny kwadrat, który wyróżniono za „oryginalność poetycką, wyrażającą się odwagą w traktowaniu trudnych zagadnień artystycznych i światopoglądowych”. Po południu odbędzie się prelekcja Barbary Sokołowskiej i Kamila Sokołowskiego „Przesłanie Pana Cogito”.
13 maja specjalnymi gośćmi będą: Marcin Brykczyński, autor książek dla dzieci oraz Maria Tomasik z Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”, przewodnicząca Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich, która będzie promowała swój najnowszy tomik poezji „Ogród wspomnień”.
14 maja odbędą się warsztaty internetowe dla seniorów, a 15 maja odbędą się warsztaty Klanzy „Cztery pory roku” poświęcone pedagogice zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą upośledzoną umysłowo. W sobotę zapraszamy również do udziału w akcji „Uwolnij książkę”, która w Jaśle odbędzie się po raz pierwszy. W trakcie całego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Głównej oraz trzech filiach będą odbywały się lekcje biblioteczne adresowane do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poświęcone Fryderykowi Chopinowi m.in. Malowanie muzyki, Barwy i dźwięki, Z muzyką za pan brat, Walce, mazurki, polonezy oraz konkursy m.in. Artysta znany na całym świecie – co wiemy o Fryderyku Chopinie.
W holu MBP w Jaśle czynne będą wystawy: „Nieoczywiste myśli” – 15 lat Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz z cyklu „Prezentacje” – Biblioteki Publiczne Powiatu Jasielskiego: Brzyska, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski i Tarnowiec. Na filiach nr 1, 2 i 3 prezentowane będą wystawki „Co nam w duszy gra”.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w organizowanych imprezach.
MBP, Jasło