r e k l a m a
Kultura

Trzcinica areną zaciekłych walk. Karpacka Troja zgładzona!

W sobotę 7 listopada 2009 r. od wczesnych godzin porannych nad „Wałami Królewskimi” w Trzcinicy unosiły się kłęby gęstego dymu. Trzcinicki Gród po niemal 1000 lat ponownie stał się areną zaciekłych walk wojów, w wyniku których został on zdobyty, ograbiony i doszczętnie zniszczony. Zginął również bohatersko broniący podwładnych i dobytku Książę „Karpackiej Troi”…

Wkrocznie napastników do grodu

Na szczęście zarówno dymy jak i zniszczenie grodu stanowiły wyłącznie inscenizację prawdziwego dramatu, który rozegrał się w Trzcinicy blisko 10 wieków temu, i były elementem  planu zdjęciowego do aktualnie powstającego filmu o grodzisku „Wały Królewskie” zatytułowanego „Trzcinica – Karpacka Troja”.  Film dokumentalny w reżyserii Zdzisława Cozaca, znanego twórcy filmów dokumentalnych, edukacyjnych i promocyjnych (m.in. „Przestrzeń wokół nas”, „Krzeszowska Pani” czy „Święty Krzyż”) przedstawiać będzie dzieje grodziska, historię odkrywania jego tajemnic, narodziny koncepcji budowy Skansenu Archeologicznego w Trzcinicy oraz jej konsekwentne urzeczywistnianie. Pierwsze klapsy filmu padły kilka tygodni temu. Dotychczas zdjęcia realizowane były w Trzcinicy, w Krośnie oraz w Nižnej Myšli na Słowacji, a animacje komputerowe w studiu w Warszawie.  Produkcja gotowa będzie wiosną przyszłego roku, zaś jej premiera zbiegnie się z uroczystym otwarciem „Karpackiej Troi” w maju 2010 r.

Filmowcy wykonujący ujęcia ataku na osadę

Atak na osadę

W sobotę ekipa filmowa zarejestrowała atak na wioskę oraz gród wczesnośredniowieczny, na który złożyły się sceny podejścia i wkroczenia napastników do osady, szturm na gród, walkę na wałach obronnych oraz zagładę grodu uwieńczoną śmiercią księcia. Poszczególne sekwencje odegrane zostały przez niemal 40-osobową ekipę członków Bractw Rycerskich z Sanoka, Krakowa, Nowego Sącza, Rzeszowa i Lublina. Niezwykle istotną rolę
w przedsięwzięciu odegrały także 3 specjalnie na ten cel wypożyczone wierzchowce, których jeźdźcy stali na czele zgubnego natarcia.

Łucznik broniący grodu z wałów

Podejście napastników pod osadę

Dzień wcześniej wykonano zdjęcia prezentujące życie codzienne ludności kultury Otomani-Füzesabony, która zamieszkiwała „Wały Królewskie” w początkach epoki brązu (1650 – 1350 p.n.e.). Tym razem w rolę odtwórców pradziejowej rzeczywistości wcielili się pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz Witold Migal – pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, światowej sławy eksperymentator krzemieniarz, jeden z nielicznych w Europie odtwórców dawnych technik obróbki narzędzi kamiennych.

Efekty piątkowo-sobotnich wydarzeń – a także pozostałych kilkunastu dni pracy na planie zdjęciowym do „Trzcinicy – Karpackiej Troi” – można będzie zobaczyć zarówno w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy (od maja 2010 r.) oraz na srebrnym ekranie (przypuszczalnie latem 2010 r.).

Dawid Iwaniec
Muzeum Podkarpackie w Krośnie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ola
ola
2025 lat temu

:);):|:(:o:pB):D:rol::uhoh::no::shy::lol::rip::yes::mad::bigeek::bigrazz::smilewinkgrin::confused::upset::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep::upset::upset::upset::upset::upset::upset::upset:

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x