r e k l a m a
Kultura

V Jasielskie Biennale – rozdano nagrody (foto)

Blisko 90 prac 23 twórców ludowych i plastyków amatorów z Jasła oraz powiatu jasielskiego można oglądać na wystawie pokonkursowej V Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Galerii Jasielskiego Domu Kultury.


Więcje zdjęc w fotogalerii

Podczas czwartkowego uroczystego otwarcia ekspozycji zostały wręczone nagrody dla najlepszych twórców ludowych – malarzy i rzeźbiarzy 

Prace były oceniane przez profesjonalne jury w skład, którego wchodził pan dr Michał Rut z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, pani Maria Marciniak, etnograf z Muzeum Budownictwa Ludowego z Sanoka. Kustoszem wystawy była pani Anna Brożyna, plastyk JDK w Jaśle. Komisję konkursową zasiliła pani Ewa Kusiak, plastyk z JDK.

W ostatnich latach obserwujemy spore zainteresowanie twórczością ludową i to nie tylko w muzyce, czy w plastyce, ale także w życiu codziennym. Poprzez organizację tego Biennale chcemy motywować twórców do prezentowania swoich prac, ale także pragniemy te prace pokazywać szerszej publiczności – mówi Krystyna Kasprzyk, dyrektor JDK w Jaśle.

Na wystawie prezentowana jest twórczość artystów w różnym przedziale wiekowym. Wśród nagrodzonych znalazł się między innymi rzeźbiarz Kazimierz Dzik z Załęża, uczeń Antoniego Bolka, również laureata konkursu.

Tematyka, jaką poruszam w moich pracach dotyczy tego, co dzieje się na wsi. Jest to tematyka religijna, tematyka ginących zawodów i prac wykonywanych na wsi – mówi 26 letni rzeźbiarz. 

Wśród malarzy nagrodę otrzymała m.in. Maria Bara ze Święcan. W imieniu malarki nagrodę otrzymała synowa.

Moja teściowa zaczęła malować po śmierci swojego męża. Maluje już 14 lat. To jest dla niej relaks, oderwanie się od rzeczywistości, to jest jej hobby i wydaje mi się, że odpoczywa, kiedy maluje – mówiła podczas wernisażu Jolanta Bara.

Na wystawie dominują rzeźby o tematyce religijnej i sakralnej. W pracach malarskich panuje duża różnorodność od twórczości inspirowanej ludową tradycją do obrazów nawiązujących do malarstwa współczesnego. 

Artyści biorący udział w tego typu konkursach określani są najczęściej jako współcześni prymitywiści, artyści naiwni, samorodni. Łączy ich pasja tworzenia, talent i intuicja. Tworzą dzieła będące odzwierciedleniem ich bogatego życia wewnętrznego, świata własnych przeżyć. Są niezależni od wpływów i nurtów artystycznych oraz trendów panujących w sztuce profesjonalnej – mówi o wystawie Anna Brożyna, instruktorka plastyki w JDK.

Wystawa w Galerii Jasielskiego Domu Kultury będzie czynna do 5 czerwca 2010 roku.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –

Więcej zdjęć w fotogalerii


Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x