Czy kobietę trzeba uczyć rodzić?
KROSNO. Od sierpnia br. poród rodzinny będą mogły mieć jedynie pary, które ukończyły specjalne szkolenie. O tym co daje kobiecie ciężarnej szkoła rodzenia dyskutowano w krośnieńskim szpitalu na uroczystej konferencji z okazji 10.lecia Szkoły Rodzenia
Inicjatorką utworzenia w Krośnie szkoły Rodzenia jest położna Teresa Wójcik. To ona w małej salce w przychodni na osiedlu Traugutta prowadziła zajęcia, na których uczyła kobiety rodzić. Obecnie zajęcia odbywają się w szpitalu przy ul. Korczyńskiej 57.
– W Szkole Rodzenia przygotowujemy kobiety, jak również i mężczyzn do czynnego udziału w porodzie. Kursanci zdobywają podstawową wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące ciąży i porodu, a także późniejszej pielęgnacji dziecka. Taka szkoła wskazana jest zwłaszcza dla par decydujących się na poród rodzinny – wyjaśnia Teresa Wójcik.
Czy kobietę trzeba uczyć rodzić?
Szkoły Rodzenia od wielu lat funkcjonują przy oddziałach położniczych w Krośnie, Jaśle, Sanoku, Lesku, Strzyżowie i Ustrzykach.
– Od dziesięciu lat prowadzę zajęcia w Szkole Rodzenia i wiem jak cennym doświadczeniem jest dla ciężarnych kobiet nasze szkolenie. Ciągle pojawiają się nowe możliwości pracy z kobietą i my położne stale uczymy się tych technik, rozwijając swój warsztat zawodowy – mówi Gabriela Uliasz, położna i instruktorka w krośnieńskiej Szkole Rodzenia.
Do szkoły zapisują się najczęściej kobiety między 20-30 rokiem życie, te które oczekują pierwszego dziecka.
– Nasze kursy dopiero w ostatnich 2-4 latach zyskują na popularności. Kobiety chcą wiedzieć jak przebiega poród i jak mogą pomóc swojemu dziecku w przyjściu na świat – podkreśla.
Warto mieć kurs wspólnego rodzenia
Już wkrótce poród rodzinny będą mogły mieć jedynie pary, które ukończą kurs w Szkole Rodzenia. Taki kurs obejmuje zazwyczaj osiem zajęć. Jednorazowo uczestniczyć w nim może około 10 par. W Krośnie rozpoczynają się w każdy pierwszy poniedziałek i czwartek miesiąca.
– Głównym założeniem funkcjonowania Szkoły Rodzenia jest emocjonalne, psychiczne i fizyczne przygotowanie przyszłych rodziców do porodu. Na zajęciach kursanci uczą się oddychania i parcia oraz masażu i ćwiczeń relaksujących – tłumaczy pomysłodawczyni i inicjatorka szkoły.
Potwierdza to przełożona oddziału położniczego Krystyna Krygowska:
– Zachęcamy do uczestnictwa w szkoleniu, ponieważ rodzice zdobywają potrzebą wiedzę, a dodatkowo zbliżają się do siebie. Decydując się na poród rodzinny szkoła rodzenia jest wręcz potrzebna, a już niedługo będzie wręcz obowiązkowa.
wz-s
Nowe Podkarpacie