Przegląd mediów

Dyskutowali o czystości wód

JASŁO. Czystość zlewni rzek polskich, zakończenie projektu w zakresie gospodarki wodno-ściekowej realizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, zagrożenie powodziowe i współpraca między samorządami – to główne tematy międzynarodowej konferencji naukowej „Działania kształtujące czystość zlewni rzek polskich”, która 17 września odbyła się w Podkarpackiej Szkole Wyższej.

Konferencja związana jest z zakończeniem realizowanego przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki projektu Funduszu Spójności UE pn. „Program poprawy czystości zlewni rzeki Wisłoki”, w ramach którego wybudowano 600 km kanalizacji, 90 km wodociągów, 10 oczyszczalni ścieków oraz zmodernizowano 4 oczyszczalnie ścieków i 2 stacje uzdatniania wody. Jest to jeden z największych projektów grupowych w Polsce o wartości 47,8 mln euro, realizowany na terenie 16 gmin z terenów województwa podkarpackiego i małopolskiego.

– Dzięki temu projektowi mamy tereny coraz czystsze, przyjazne człowiekowi i szereg dopływów i bezpośrednio środowisk, które są zlokalizowane w dorzeczu Wisłoki, czyli Ropie, Jasiołce i Wisłoce zostało oczyszczonych ze ścieków bytowych. Jest to ogromne znaczenie dla poprawy jakości wody pitnej w studniach czerpanych, bo często mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy, że te ścieki systematycznie podchodzą do studni i przyzwyczaili się do picia wody bardzo zanieczyszczonej bakteriami coli. Dzięki realizacji projektu projekt ten został zlikwidowany – podkreśla Stanisław Pankiewicz, przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki, wójt gminy Jasło.

Cele projektu to poprawa stanu środowiska i warunków życia ludności, ochrona wód powierzchniowych w zlewni rzeki Wisłoki, ochrona wód podziemnych poprzez eliminację ognisk zanieczyszczeń w postaci przydomowych zbiorników ścieków, eliminacja zagrożeń sanitarnych w terenach nie skanalizowanych, poprawa jakości wody, zwiększenie niezawodności eksploatacyjnej systemów wodociągowych.

(…)

Szczegóły w numerze – strona 5.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lanie
lanie
2024 lat temu

Ble, ble , ble… Lanie wody wyszło z mody – o czym duskutasy jeszcze się nie dowiedzieli:bigrazz: Program nie jest autorstwa Pankiewicza lecz Czerneckiego – czyżby amnezja – a tak niewiele czasu upłynęło od 2006 r. tj zmiany władzy w mieście.:bigeek:

ciech
ciech
2024 lat temu

lanie, a kto to był ten Czernecki czy jak mu tam?

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x