Przegląd mediów

Jan Bury zatrzymany przez CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w środę, 18 listopada, późnym wieczorem zatrzymali byłego posła PSL.

Jan Bury zatrzymany przez CBA (fot. facebook)

Katowicka prokuratura chce mu ogłosić zarzuty o charakterze korupcyjnym. – Teraz prowadzimy z nim czynności. Działamy na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, z którą wspólnie prowadzimy postępowanie – powiedział w rozmowie z tvn24.pl Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Wiadomo, że Prokuratura Apelacyjna w Katowicach po wygaszeniu mandatu poselskiego Burego planowała ogłosić mu zarzuty.

Zdaniem śledczych, Jan Bury w 2013 r. miał zabiegać u Jacka Jezierskiego, byłego prezesa NIK, o to, by ówczesny wiceprezes Izby wygrał konkurs na dyrektora delegatury w Rzeszowie. Konkurs został jednak rozstrzygnięty zgodnie z zasadami. Gdy prezesurę objął Krzysztof Kwiatkowski, jak ustalili śledczy, Jan Bury miał próbować wpłynąć na niego, by wicedyrektorem rzeszowskiej delegatury został jego człowiek. Osoba, którą rzekomo miał wskazać, wygrała ten konkurs. Dowodami w tej sprawie, jak podaje TVN 24, mają być podsłuchane rozmowy Kwiatkowskiego i Burego. Ostatni – trzeci zarzut – względem Jana Burego dotyczy rzekomego wpływania na kontrolę NIK dotyczącą budowy wiatraków w gminie Chmielnik. Państwo zainwestowało w budowę kilkadziesiąt milionów złotych, a farma wiatrakowa nie powstała. Wylano jedynie fundamenty, które straszą dzisiaj w Woli Rafałowskiej. Choć pierwotnie NIK oceniła działania gminy negatywnie, ostatecznie uznano zastrzeżenia wójta i pomimo wykrytych nieprawidłowości, zmieniono na ocenę pozytywną.

Niedawno Jan Bury zrezygnował z funkcji prezesa podkarpackich struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego. Podkarpackimi strukturami partii Jan Bury kierował przez 20 lat. W ławie poselskiej zasiadał przez sześć kadencji. W październikowych wyborach parlamentarnych bezskutecznie ubiegał się o reelekcję, startując z miejsca pierwszego listy PSL w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. Zdobył 5293 głosy (ponad trzy razy mniej niż w wyborach cztery lata temu) – zbyt mało, by wejść do Sejmu.

Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
IZA
IZA
2024 lat temu

W końcu przyjdzie sprawiedliwość i prawo. Znaczy się przyszło…Prawo i Sprawiedliwość! 😀

ksiadz
ksiadz
2024 lat temu

no i juz wolny i ma was w nosie

ixi
ixi
2024 lat temu

przyszla kryska na matyska

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x