r e k l a m a
Przegląd mediów

Jan Paweł II ufał tylko Wandzie Półtawskiej

Niedawno Wanda Półtawska odwiedziła Jasło. Na spotkaniu w JDK mówiła o współpracy i przyjaźni z Janem Pawłem II. (czytaj)

„Papież ufał tylko Wandzie” – opublikowany dzisiaj pod takim tytułem artykuł na łamach włoskiego dziennika „La Stampa” jest kolejnym głosem w dyskusji na temat przyjaźni Jana Pawła II z Wandą Półtawską.

Wanda Półtawska, fot. T. Jagodziński /Agencja SE/East News

Gazeta przytacza w nim wypowiedzi włoskiego sędziego Rosario Priore, który prowadził dochodzenie w sprawie zamachu na polskiego papieża 13 maja 1981 r. Sędzia twierdzi, że Wanda Półtawska nie tylko prowadziła prywatną korespondencję z Janem Pawłem II, ale także znała „najbardziej straszliwe tajemnice tego pontyfikatu”. Krakowska przyjaciółka Karola Wojtyły ma również jego zdjęcia, wykonane z ukrycia – utrzymuje Priore, który przesłuchiwał ją trzykrotnie w listopadzie 1993 roku.

– Sędzia odkrył ze zdumieniem, że w godzinach po zamachu papież zerwał kontakty z Kurią i Sekretariatem Stanu, zawierzając się tej nieznanej Polce, lekarce z Krakowa, którą obdarzał największym zaufaniem” – pisze „La Stampa”. Cytuje słowa Rosario Priore: „Jan Paweł II otoczył się bardzo wąską grupą zaufanych Polaków zrywając mosty ze wszystkimi innymi”. „Dedukcja jest oczywista: nie ufał reszcie Watykanu” – stwierdza dziennik.

Wanda Półtawska, fot. Paweł Terlikowski/Agencja FORUM

W artykule mowa jest o sekretnych zdjęciach, wykonanych w dniach rekonwalescencji papieża w Watykanie, prawdopodobnie w czerwcu 1981 r., przy pomocy „silnego teleobiektywu”. Jak dotarły za Spiżową Bramę i kto je zrobił – nie wiadomo.

Fotografie te według gazety były „wstrząsające”: przedstawiały cierpiącego papieża na tarasie w otoczeniu lekarzy. Jeden z watykańskich prałatów, w którego ręce trafiły te zdjęcia, przekazał je pani Półtawskiej. Uznał, że jej należy powierzyć tę delikatną sprawę, dotyczącą według niego „osobistego bezpieczeństwa papieża”.

To pani Półtawska – relacjonuje dziennik – zrozumiała od razu, że sprawa jest bardzo poważna i zasygnalizowała „braki” w ochronie Jana Pawła II oraz wszczęła tajne „wewnętrzne dochodzenie” z udziałem m.in. papieskiego fotografa Arturo Mariego, który zbadał zdjęcia z profesjonalnego punktu widzenia.

„Ewidentnie w Watykanie był agent, być może w ochronie” – stwierdza dziennik, rekonstruując dyskusje w Watykanie o tym, kto mógł wykonać takie zdjęcia.

INTERIA.PL/PAP

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x