Przegląd mediów

Jest szansa na remont Jasielskiego Domu Kultury

Kiedyś miasta zazdrościły Jasłu nowoczesnego i funkcjonalnego budynku domu kultury. Teraz to w niektórych miejscach ruina zagradzająca bezpieczeństwu.

Kamień węgielny pod budowę JDK wmurował w 1965 r. Piotr Jaroszewicz, obiekt oddany został do użytku w 1970 r. Od tamtej pory nigdy nie był remontowany.

– Nie mamy miejsca do pracy merytorycznej, nie ma salki teatralnej i tanecznej, nie ma sali gdzie mogłyby ćwiczyć muzyczne zespoły, nie ma garderób dla artystów, a sala widowiskowa nie spełnia podstawowych norm bezpieczeństwa – wylicza Krystyna Kasprzyk, dyrektor JDK.

Pieniędzy szukają w unijnej kasie

Wspólnie ze Słowakami opracowano projekt pn. „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej Domów Kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”. Koszt zadania to prawie 5 mln euro, z czego JDK i miasto Jasło dostaną 3,6 mln euro.

Potrzebny jest też wkład własny.

– Dotacja dla JDK przewidziana w budżecie Jasła na ten rok to 1 mln 814 tys zł, w tym na udział JDK w realizacji zadania przewidziano ok. 500 tys. zł – informuje Ryszard Pabian, z-ca burmistrza Jasła.

Remont jest konieczny

– Obiekt nie spełnia obowiązujących przepisów budowlanych – podkreśla Ryszard Pabian, z-ca burmistrza Jasła.

– Brak jest dróg ewakuacyjnych, zagrożenie stwarza przestarzała instalacja elektryczna, przestarzała instalacja CO, nieocieplone ściany i stropy powodują znaczne straty cieplne, niezbędna jest więc termomodernizacja całego obiektu – wylicza Pabian.

Do listy braków dochodzi sala widowiskowa niespełniająca przepisów przeciwpożarowych: okładziny ścian i sufitów wykonane są z materiałów łatwopalnych, które w razie pożaru wydzielają toksyczny gaz.

Zbyt małe są też przejścia między siedzeniami. W trakcie organizowanych imprez nie ma możliwości komunikacji części administracyjno-biurowej budynku ze sceną oraz pozostałymi częściami budynku.

Sławomir Gołębiowski, kierownik administracyjno – techniczny JDK pokazuje zniszczoną rampę. (MAREK DYBAŚ)

Ryszard Pabian, z-ca burmistrza Jasła: – Przebudowa JDK obejmuje remont sali widowiskowej, rozbudowę istniejącej infrastruktury o dodatkowy łącznik i korytarz, termomodernizację dachu i całego obiektu, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wymianę stolarki okienno-drzwiowej oraz przeprojektowanie zespołu szatniowo -sanitarnego.

Krystyna Kasprzyk, dyrektor JDK: – Przebudowa i remont jest konieczna, bo tego oczekują mieszkańcy. W tym tygodniu mamy np. hip – hopowe warsztaty taneczne, zgłosiło się ponad 50 uczestników z województwa i niestety musieliśmy wynająć salę w gimnazjum nr 1, bo nie mamy miejsca u siebie. Zanim uda nam się zrealizować projekt to poprawiamy trochę estetykę, chociażby dlatego, że to nakaz Sanepidu. Staram się jednak inwestować w drobne remonty tylko tyle, ile jest konieczne.

Kazimierz Leś: – Gram z Miejsko -Kolejowej Orkiestrze Dętej i sala do prób bardzo by się nam przydała. Już z kolegami nie możemy się doczekać, kiedy będzie po remoncie. A i budynek będzie ozdobą miasta.

Będzie wizytówką miasta

– Po usprawnieniu funkcjonalności obiektu poprzez rozbudowę, zmianę istniejącego układu wewnątrz budynku, odnowieniu elewacji oraz nowej aranżacji wnętrz, uzyskamy nowoczesny obiekt o prostej, eleganckiej formie, który może stać się wizytówką Jasła – mówi Magdalena Łachańska, architekt projektu.

Głównym zamierzeniem projektantów jest stworzenie obiektu oraz wewnętrznych przestrzeni przyjaznych dla mieszkańców miasta.

– Zastosowane w projekcie wysokiej jakości materiały takie jak: kamienie naturalne, piaskowiec indyjski łupany, marmur Crema Marfil, fornir Orzech Amerykański, balustrady w systemie szyb samonośnych, mają stworzyć nowoczesne przestrzenie, które chętnie się odwiedza – dodaje Łachańska.

We wnętrzach, jako element dekoracyjny pojawi się oryginalna tapeta o delikatnym wzorze gałązek.

– To ukłon w stronę sąsiadującego z obiektem parku, na który roztacza się piękny widok z dużych okien foyer – przyznaje pani architekt.

Jaślanie trzymają kciuki

Projekt złożony został w październiku ub.r., pod koniec stycznia znane już będą oceny formalne, a zakończenie oceny merytorycznej i ogłoszenie, jakie projekty uzyskały dofinansowanie planowane jest na czerwiec. Jeśli projekt zostanie przyjęty to już w lipcu ruszą prace remontowe, a zakończą się w marcu 2011 r.

– To super sprawa, może wreszcie doczekamy się remontu – mówi Kazimierz Leś z Jasła.

Na razie JDK zarabia na biletach

W 2005 r ze sprzedaży biletów na koncerty i spektakle JDK wziął 16 tys. zł, rok później 30 tys. zł, w następnym 51 tys. zł. W ubiegłym roku zebrali ponad 150 tys. zł.

– To dowód na to, że nasza oferta trafia teraz do ludzi i jest potrzebna – twierdzi Krystyna Kasprzyk. – A ceny za bilety mamy stosunkowo niskie, na najdroższy spektakl bilet kosztował 35 zł, podczas gdy w Krośnie za podobny trzeba było dać 60 zł, a w Rzeszowie nawet 80 zł.

Ewa Wawro
Nowiny24.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jazzz
Jazzz
2023 lat temu

trzymam kciuki!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x