Kolejne tajemnica grodziska w Trzcinicy
Archeolodzy odkryli miejsce kultu siekiery z początków epoki brązu.
Intencjonalnie przełamaną na pół siekierę brązową sprzed około 3,5 tysiąca lat znaleźli podczas prac wykopaliskowych na grodzisku Wały Królewskie w Trzcinicy koło Jasła archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. To wyjątkowe odkrycie – podkreślają badacze. Ze względu na usytuowanie narzędzia, nie można wykluczyć, że na grodzisku, gdzie powstaje skansen archeologiczny Karpacka Troja, było miejsce kultu siekiery z początków epoki brązu. Będzie to przedmiotem dociekań naukowców.
Na grodzisku Wały Królewskie w Trzcinicy trwają ostatni sezon – przed otwarciem skansenu archeologicznego Karpacka Troja – prace wykopaliskowe. Archeolodzy pracują na czterech wykopach. Trzy znajdują się w obrębie majdanu czyli głównego placu obejmującego najstarsze osady z epoki brązu (2100 – 1550 przed narodzeniem Chrystusa), a jeden na drugim podgrodziu, gdzie kończyły się osady z tej epoki (1550 – 1350 p.n. Ch.). W trakcie badań wykopaliskowych odkryto bardzo duże ilości zabytków, w tym fragmenty glinianych naczyń, wyroby krzemienne i kamienne, kilkanaście wyrobów żelaznych z okresu wczesnego średniowiecza oraz piękny paciorek szklany.
Szczęście i przypadek sprawił, że w czasie pobytu na wykopaliskach dwóch profesorów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Pawła Valde–Nowaka i Jacka Poleskiego, dokonano wyjątkowego odkrycia przełamanej na pół siekiery z brązu – ostrze i obuch sprzed około 3,5 tysiąca lat.
(…)
/bh/
Więcej w Nowym Podkarpaciu
:yes:wow fajnie będziemy sławni na całą Polske 😛
super, to niedaleko ode mnie,będzie co zwiedzać:)
Dziunia,ale co to znaczy wow?Nie znalazłem takiego wyrazu w słowniku języka polskiego
do "stary człowiek" rzeczywiście musisz być stary skoro nie znasz takiego słowa (czyt. łał) :D:D:D
Po prostu nie lubię taniego szpanu.No
za to szpan widnieje w słowniku języka polskiego na pierwszym miejscu pod SZB)
B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B):sleep::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep::sleep: