Przegląd mediów

Nie taka grypa straszna…

Grypa to ostatnio najpopularniejszy temat nie tylko w mediach, a także w naszych codziennych rozmowach. Wszystko za sprawą epidemii grypy sezonowej oraz A/H1N1 u naszych sąsiadów z Ukrainy. Nie trzeba panikować, ani zakładać maseczki na twarz. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które pozwolą nam uniknąć zachorowania

Obecnie na Podkarpaciu potwierdzono kilka przypadków grypy typu A/H1N1 i póki co nie ma nowych zachorowań. Epidemia grypy na Ukrainie wcale nie musi rozszerzyć się na nasz region. Nie ma sensu panikować. Lekarze podkreślają, że nowa grypa ma często łagodniejszy przebieg niż sezonowa.

Najważniejsza higiena

– Sytuacja jest stabilna, obserwuję nieznaczny wzrost zachorowań na sezonową grypę. W tym roku sezon grypowy zaczął się jednak wcześniej niż zwykle. Ze względu na epidemię grypy za naszą wschodnią granicą powinniśmy być jednak bardziej ostrożni – zaznacza Wojciech Gorczyca – specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej z Samodzielnego Publicznego Miejsko – Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jaśle.

Najważniejsze to zachować ostrożność. – Pamiętajmy, że źródłem rozprzestrzeniania się wirusa grypy jest zakażona osoba. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową – podczas kaszlu lub kichania wydzielina może zostać przeniesiona na odległość 2-3 metrów z prędkością 150 km/godz. Kolejną drogą jest zetknięcie się z przedmiotami wcześniej skażonymi wydzieliną z dróg oddechowych np. klamki, poręcze, uchwyty w środkach komunikacji miejskiej – wymienia W. Gorczyca. Dlatego tak ważne są podstawowe zasady higieny, częste mycie rąk mydłem pod bieżącą wodą, niedotykanie oczu czy nosa rękami podczas pobytu poza domem (łatwość przeniesienia na błony śluzowe), kichanie w jednorazowe chusteczki, wietrzenie mieszkania, przebywanie na świeżym powietrzu.

Grypa przebiega łagodnie

Podstawowe objawy grypy to nagle pojawiający się: kaszel, gorączka dochodząca nawet do 40 st. C, ból mięśni i ból głowy. Dodatkowo mogą wystąpić: dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe, nieżyt nosa, suchy kaszel. – Jednak objawami, które z największym prawdopodobieństwem pozwalają rozpoznać grypę, są: współistniejący kaszel i gorączka, u pacjentów w wieku podeszłym gorączka może nie występować – zaznacza W. Gorczyca. – Infekcje grypowe najczęściej przebiegają stosunkowo łagodnie, lecz w niektórych grupach pacjentów, ze względu na wiek lub współistniejące schorzenia, mogą wystąpić powikłania, a nawet zgony – dodaje. Jednak przy grypie bez powikłań po około siedmiu dniach pacjent wraca do zdrowia. Najdłużej utrzymuje się kaszel, bo nawet do dwóch tygodni, i osłabienie.

(…)

Szczegóły w numerze – strona 3.

/mm/  /wz-s/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x