Przegląd mediów

Niebezpieczny tlenek węgla

Co roku tlenek węgla zabija w Polsce kilkadziesiąt osób, a znacznie więcej ulega poważnym zatruciom. Powód? Niewłaściwa eksploatacja budynków oraz znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.

Tlenek węgla (CO), popuarnie nazywany czadem, nie pachnie, nie można go też zobaczyć. W mikroskopijnych ilościach towarzyszy nam na co dzień. Wdychany, blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon. Ilość czadu powstającego w trakcie spalania zależy przede wszystkim od dopływu zawartego w powietrzu tlenu. Upraszczając: im mniej tlenu, tym więcej czadu. Ze względu na sposób działania na organizm ludzki, czad zwany jest również cichym, perfidnym zabójcą.

Łazienka – tu najczęściej dochodzi do zaczadzeń

– Szczelne plastikowe okna, zatkane kratki wentylacyjne i “oszczędności” poczynione na wizytach kominiarza mogą pośrednio być przyczyną zaczadzenia w budynkach mieszkalnych. W ten sposób ogranicza się wymianę powietrza, a tym samym do spalania paliwa nie dostarcza się odpowiedniej ilości tlenu. W wyniku tego powstaje tlenek węgla – wyjaśnia mł. bryg. Wacław Pasterczyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Jaśle. – Najniebezpieczniejszym miejscem, w którym możemy ulec zaczadzeniu jest łazienka. To pomieszczenie małe i słabo wentylowane, do tego źle działające piecyki gazowe starego typu stanowią najczęstsze źródło zatruć – dodaje.

Niebezpieczne są również wszelkie piece i kominki. Istotne znaczenie dla ich prawidłowego działania ma stan instalacji kominowej – przy niedrożnym kominie gwałtownie rośnie ilość powstającego czadu. W szczególnych warunkach (zwłaszcza zimą, gdy ciężkie zimne powietrze opada w dół) może dojść do zjawiska tzw. ciągu wstecznego, tzn. sytuacji, w której dym zamiast wydostawać się kominem, pompowany jest do mieszkania.

(…)

Szczegóły w numerze – strona 13.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x