Nowy Żmigród: Na żydowskiej nekropolii znajduje się około 500 macew
Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu porządkuje zabytkowy cmentarz żydowski, gdzie są pochowani rabini i ich rodziny. – Mamy nadzieję, że odrestaurowana nekropolia, tak jak inne zabytki, przyciągnie uwagę turystów – mówi z przekonaniem Jerzy Dębiec, wiceprezes stowarzyszenia.
– Opieka nad cmentarzem obejmie również rewitalizację macew oraz muru ogrodzeniowego – informuje Jerzy Dębiec. – Wraz z członkami Komisji Rabinicznej z Warszawy prowadzona jest inwentaryzacja wszystkich macew. Każdy nagrobny napis będzie odczytany, a kamień – sfotografowany. Po zakończeniu tej procedury zostanie wydana publikacja. Po ostatniej wizycie członka Komisji zinwentaryzowano około 100 macew.
Co kryje najstarsza część cmentarza?
Żródła podają, że najstarsza macewa pochodzi z 1742 roku. Na razie nie natrafiliśmy na nią, ale odkryliśmy doskonale zachowaną macewę z 1748 r. Spoczywają pod nią od 262 lat szczątki jednego z pierwszych żmigrodzkich rabinów. Nie znamy na razie jego nazwiska. Wiele macew pozostało jeszcze niezbadanych, niektóre rozgrabiono – informuje Jerzy Dębiec i dodaje: – Jeśli ktokolwiek z Czytelników posiada informacje o nagrobkach żydowskich, leżących gdzieś w zapomnieniu, prosimy o kontakt – apeluje wicepezes Dębiec.
Żydzi przybyli do Żmigrodu w połowie XVI wieku. W 1609 roku została wybudowana synagoga. Na tutejszej nekropolii może spoczywać nawet 2500 zmarłych.
Wioletta Zuzak
Super Nowości
Mam pytanie gdzie jest ten cmentarz
Cmentarz położony jest po lewej stronie drogi jadąc do Nw.Żmigrodu , około 200 m przed stacją paliw
Pewnie Nowy Żmigód pójdzie w ślady Leżajska,a pomyslodawcy obdarowani zostaną zaszytami,oraz
władzą.No,a prawa miejskie-to pewnie juz se mają w kieszeni.Chrońmy zabytki….;)
Parę lat temu proszono nas, Stowarzyszenie Magurycz o pomoc, ale sprawa ucichła, miło, że wróciła ( w tej masie wszelkich cmentarzy pozbawionych opieki, trudno być wszędzie…).
Tyle, że sformułowanie "rewitalizacja macew", czytaj: rewitalizacja nagrobków, brzmi dość specyficznie, nie sądzicie?
Bąbele czy Twój przydomek pochodzi od Bubla, Leszka Bubla?;) Ale masz rację – CHROŃMY ZABYTKI!!!