r e k l a m a
Przegląd mediów

Polacy nie znają Romów

Jest coraz lepiej, ale dużo czasu trzeba, żeby zmienić myślenie Polaków o Romach.

JASŁO. Romowie są leniwi, nie można im ufać, nie chcą pracować itd. – takie stereotypy nie są rzadkością. – Nic bardziej mylnego. Wynika to z nieznajomości Romów. Chcemy te stereotypy przełamywać – mówi Agnieszka Szczerba, asystentka ds. edukacji dzieci romskich.

W Jaśle mieszka 170 Romów, w sumie 50 rodzin. Niestety większość dorosłych nie ma stałego zatrudnienia i korzysta z pomocy społecznej, są źle wykształceni, nie mają kwalifikacji zawodowych, a do tego dochodzą krzywdzące opinie i stereotypy dotyczące Cyganów. To wszystko przyczynia się do ich wykluczenia społecznego.

Przełamać stereotypy

– Po prostu Polacy nie znają Romów i na odwrót. Stąd ta niechęć i brak zaufania. Nie znamy tradycji i kultury romskiej. Niestety stereotypy o Romach ciągną się za nimi latami. Chcemy je przełamywać – mówi Agnieszka Szczerba, asystent ds. edukacji dzieci romskich.

Jasło zaczęło walkę z tymi zjawiskami i w tym względzie może służyć jako wzór. Zaczęło się w 2004 roku. – Pierwsze pieniążki dostaliśmy z ambasady brytyjskiej, a w kolejnych latach środki dostaliśmy z rządowego programu MSWiA i tak jest do dzisiaj – przyznaje A. Szczerba. Wszystko po to, by Romowie nie wędrowali po świecie i nie brali świadczeń socjalnych.

Priorytet – edukacja

Działania obejmują różne dziedziny życia. Priorytetem jest edukacja dzieci romskich: od przedszkola po studia. – Integracja musi następować od najmłodszych lat. Dlatego miasto dba o to, aby każde dziecko chodziło do przedszkola. To ze względu na dwujęzyczność, bo potem mogą być problemy w szkole. Trudno im się odnaleźć między dziećmi polskimi ze względu na pewne bariery językowe. Natomiast jeżeli edukacja zacznie się od najmłodszych lat, to przynosi efekty – zaznacza Szczerba.

W tym roku do przedszkola poszło dziewięcioro romskich dzieci. Ze względu na to, że w miejskich przedszkolach zabrakło miejsca dla jednego dziecka, ministerstwo wyraziło zgodę, aby uczęszczało do prywatnego.

Środki przeznaczone są na pomoc w nauce, dodatkowe lekcje w szkołach. Romowie nie mogą dostać pieniędzy do ręki, ale jest to pomoc rzeczowa: książki, przybory szkolne, odzież, obuwie, opłata ubezpieczenia w szkole. Wszystko z pieniędzy z MSWiA.

By mieli lepszy start

W ramach programu w Jaśle od kilku lat działa świetlica dla dzieci romskich. – Łączymy tam naukę z zabawą. Jest dwóch nauczycieli, którzy pomagają dzieciom w odrabianiu zadań – mówi pani Agnieszka. – Cały czas mobilizujemy rodziców, uświadamiamy im, że nauka jest dla dobra ich dziecka. Teraz bez szkoły nie da się funkcjonować w społeczeństwie. Chodzi o to, żeby mieli lepszy start w życiu, zdobywali zawód i żyli jak w normalnej społeczności.

Młodzież kończy szkoły średnie, zdobywa zawody. Wiadomo, że problemów nie brakuje, a jeżeli się pojawiają to pani Agnieszka wspólnie z nauczycielami, dyrekcją próbuje je rozwiązywać.

(…)

Szczegóły w numerze – strona 13.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaślanin
Jaślanin
2025 lat temu

Bardzo pozytywne popieram taką formę integracji.

ixi
ixi
2025 lat temu

Myslenie jednoznacznie i jednowymiarowo o Romach i do nich nastawienie oraz odbior w spoleczenstwie musza zmienic sami Romowie!
Niech dadza przyklad pozytywna praca, nastawieniem do zycia, szacunkiem do spolecznstwa, asymilacja, patryiotyzmem itd.

ICH PRZYSZLOSC JEST W ICH REKACH – nie ma co dzieciom wciskac ciemnoty ze cos jest OK, jak (poki co) nie jest…sad but true!:yes:

Niemniej jednak popieram takie inicjatywy..

jaslo
jaslo
2025 lat temu

Moje dzieci chodziły do szkoły wspólnie z dziećmi romskiemi niebyło żadnych problemów

Tolerancja
Tolerancja
2025 lat temu

Tolerancja i poszanowanie powinno działować w obie strony. Romowie nie powinni pogardzać nie-Romami. Jeżeli ich zasady są im kulą u nogi – nie pozwalają im uczyć się , studiować i pracować – niech nie mają pretensji, że wiedzie im się gorzej. Pozostawanie w zamkniętych środowiskach z kanonem wartości nie przystających do nowoczesnych realiów skutkuje wyobcowaniem i izolacją. Pani Agnieszka to rozumie, szkoda, że nie jest to powszechna wsród nich postawa. Nadzieja w młodych. Świat nie dostosuje się do kodeksu Romów. Oni powinni znaleźć się w nowoczesności. Muszą zmienić myślenie – inaczej będą nadal II kategorią. Nie powinno sie uprzedzać do… Czytaj więcej »

alaaaaaaaaa
alaaaaaaaaa
2025 lat temu

Życzę powodzenia pani Agnieszko. Inicjatywa godna poparcia. Romowie powinni zdobywać wykształcenie, gdyż tylko ludzie świadomi swojej wartości mogą dokonywać zmian.Obserwuję jasielskich Romów od wielu lat i uważam, że radzą sobie zupełnie dobrze.Szkoda tylko, że mimo tak długiej obecności w naszym mieście nie traktuje się ich jak swoich. Myślę, że wina za ten stan leży po obu stronach.Może kiedyś się to zmieni.:)

biała krew
biała krew
2025 lat temu

Polska dla Polaków Romunia dla romów

AMC
AMC
2025 lat temu

artykuł widzę bardzo tendencyjny i zawiera w sobie kłamstwa. najpierw zdanie: "Romowie są leniwi, nie można im ufać, nie chcą pracować itd. – takie stereotypy nie są rzadkością. – Nic bardziej mylnego. Wynika to z nieznajomości Romów. Chcemy te stereotypy przełamywać", a następnie w formie twierdzącej zdanie prawdziwe, potwierdzające ten rzekomy stereotyp, a z tego zdania wynika, że nie jest to jednak stereotyp, a prawda o społeczności romskiej: "Niestety większość dorosłych nie ma stałego zatrudnienia i korzysta z pomocy społecznej". a widząc ostatnie działania rządu francuskiego przypuszczam, że brytyjski w tym samym celu wykładał te pieniądze

ixi
ixi
2025 lat temu

Romowie pochodzo z Indii, a w Rumuni sa tylko „przejazdem” jesli juz..

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x