Podpowiadamy, jak najbardziej optymalnie zaplanować urlopy w przyszłym roku.
Tyle wolnego, ile zapowiada się w przyszłorocznym kalendarzu nie było już od lat. Branża handlowa zyskuje kolejne wolne niedziele, a reszta pracowników przy sprytnym rozplanowaniu urlopu może zyskać nawet trzy 9-dniowe maratony wolnego i dwa czterodniowe weekendy.
Są branże, w których pracownicy są proszeni o rozplanowanie urlopów już w grudniu. Wychodząc im naprzeciw, sprawdziliśmy jak najlepiej podzielić sobie urlop, by wykorzystując minimalną liczbę przysługującego wolnego, jak najdłużej odpoczywać od zawodowych obowiązków.
Co nas czeka w 2019 roku? To co się rzuca w oczy po spojrzeniu na przyszłoroczny kalendarz to długa majówka i sporo wolnego pomiędzy Bożym Narodzeniem a Sylwestrem.
Długim wolnym możemy już zacząć nadchodzący rok. Biorąc urlop w sylwestra 2018 oraz na dni 2,3 i 4.01 przyszłego roku, zyskujemy 9 dni wolnego pod rząd. Kolejna taka okazja trafi się już na wiosnę.
Jeśli na przełomie kwietnia i maja weźmiemy tylko 3 dni urlopu (29 i 30.04. oraz 2.05.) zyskamy aż 9-dniowy wiosenny urlop. W grudniu, przy wypisaniu wniosku urlopowego także na zaledwie 3 dni zyskujemy równie długi, 9-dniowy urlop. O wolne należy poprosić na dni 23, 24 i 27.12. przyszłego roku. Dwa kolejne przedłużone weekendy można zyskać dzięki wzięciu wolnego po Bożym Ciele – 21.06. i po Święcie Wojska Polskiego – 16.08. Tracimy wówczas tylko dwa dni urlopu, a zyskujemy dwa czterodniowe weekendy i to w atrakcyjnym ciepłym okresie. Dwa listopadowe święta wydłużą w sposób naturalny dwa kolejne weekendy. Wszystkich Świętych wypada w piątek, a Święto Niepodległości w poniedziałek.
Niewykluczone, że w przyszłym roku, zyskamy dwa dodatkowe dni wolne ustawowo. 11 grudnia projekt zakładający ustanowienie dni wolnych w Wielki Piątek i Wigilię trafił do konsultacji społecznych.
W przyszłym roku żadne święto nie wypada w sobotę, co oznacza, że pracodawcy nie będą musieli oddawać za nie pracownikom innego wolnego dnia. Za święta wypadające w niedzielę, obowiązek wskazania innego wolnego dnia nie obowiązuje.
W 2019 r., po wejściu w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele, zakupy będzie można zrobić już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątek stanowi grudzień, kiedy to sklepy będą czynne przez trzy kolejne niedziele – 15, 22 i 29 grudnia. Łącznie więc, miłośnicy niedzielnych zakupów, będą je mogli w przyszłym roku zrobić tylko w ciągu 15 dni.
mrok
Super Nowości