Uchronić przed zamarznięciem
Jesień i zima to pory roku, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Z policyjnych statystyk wynika, że co roku odnotowywanych jest kilkadziesiąt zgonów, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu.
Właśnie w tym okresie Policja podejmuje wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tym tragicznym zdarzeniom. Policjanci będą informować ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami zgonu na skutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze będą patrolować miejsca, w których często przebywają bezdomni, jak dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. W okresie zimowym w szczególny sposób monitorowane są zjawiska przemocy w rodzinie, gdyż ucieczka z domu w tym czasie może mieć tragiczne skutki.
Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie.
Podkarpacki Urząd Wojewódzki na swojej stronie internetowej zamieścił informacje o uruchomionej dla osób bezdomnych z terenu województwa podkarpackiego infolinii 0 800 105 410 wraz z procedurami postępowania z osobami bezdomnymi wymagającymi pomocy w okresie zimowym i aktualnym wykazem placówek udzielających wsparcia.
Informacje te znajdziesz tutaj.
Foto:
1. KPP w Miliczu
2. KMP w Krośnie