Przegląd mediów

W podrzeszowskiej Jasionce powstanie Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz

Koszt to 16 milionów euro. Planowany termin uruchomienia „Łukasiewicza” w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo – Kongresowego G2A Arena w Jasionce to druga połowa 2022 roku.

Architektura centrum ma być spójna z nowoczesną bryłą Centrum Wystawienniczo – Kongresowego G2A Arena. „Łukasiewicz” będzie miał cztery kondygnacje (3 nadziemne plus 1 podziemna) i ponad 3 tysiące metrów kw. powierzchni wystawienniczej.

Blisko lotniska i firm lotniczych

Jest już gotowa koncepcja i pierwsze wizualizacje, według projektu pracowni F11 z Krakowa – informuje Tomasz Leyko, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w przyszłym roku, poprzez wybór generalnego wykonawcy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Równolegle prowadzone będzie postępowanie na zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji – dodaje.

Słyszymy, że o lokalizacji Podkarpackiego Centrum Nauki zadecydowało kilka czynników. Po pierwsze fakt, że Jasionka staje się centrum biznesowo – eventowym regionu. Po drugie, sąsiedztwo, czyli port lotniczy i Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny.

W podrzeszowskiej Jasionce powstanie Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz

Wkrótce w budynku starej wieży lotniska powstanie atrakcyjne Centrum Symulacji Lotów, także jednostka popularno – naukowa – dodaje Tomasz Leyko. – Centrum nauki będzie placówką nie tylko dla Rzeszowa, ale całego województwa. Dlatego jest tak zlokalizowane, aby z całego regionu był tu dobry dojazd. Zapewnia go bliskość z autostradą A4 i drogą ekspresową S19.

Dodaje, że równolegle realizowana będzie inwestycja Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Powstanie zatem bezpośrednie połączenie pociągiem z Rzeszowa do Jasionki. Co będzie wyróżniać centrum? Centrum będzie wyróżniać przede wszystkim wątek lotniczy.

Podkarpackie to region o dużych tradycjach lotniczych, a także o potencjale przemysłowym w tej branży – podkreśla rzecznik. – Tu ulokowane jest 90 procent polskiego przemysłu lotniczego. Ponadto chcemy wyeksponować dziedzictwo Ignacego Łukasiewicza. Stąd koncepcja, aby nasze centrum nazywało się właśnie „Łukasiewicz”.

Budynek ma być energooszczędny. Wykorzystane zostaną w nim odnawialne źródła energii, jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła, a także oświetlenie LED. Obiekt ma być wyposażony w system zarządzania budynkiem BMS, którego zadaniem jest między innymi informowanie o ewentualnych problemach i awariach.

Oprócz części ekspozycyjnej w Podkarpackim Centrum Nauki znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych. W planach są trzy laboratoria, poświęcone fizyce, chemii i biologii oraz duża, ponad 160-metrowa pracownia warsztatowa z możliwością podziału na dwie mniejsze, gdzie odbywać się będą zajęcia politechniczne związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem.

Na zewnątrz planowane są wystawy plenerowe i tereny rekreacyjne. Będzie tu taras kawiarni, a na dachu taras widokowy wraz ze schodami wokół budynku w formie „orbity”.

Tworzony jest system szkół partnerskich podkarpackiego centrum nauki we współpracy z kuratorium oświaty.

Inwestycja ma kosztować 16 mln euro. Wkład własny województwa to około 3 mln. To projekt wpisany do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Czytaj więcej na nowiny24.pl

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x